دانشمند ایرانی قوی ترین واكسن كرونا را می سازد

دانشمند ایرانی قوی ترین واكسن كرونا را می سازد لینک بگیر: واکسنی که تا حالا هیچ گاه نام آنرا نشنیده ایم، توسط دانشمند ایرانی الاصل ساکن آمریکا به نام دکتر ˮکیوان مجردˮ بتازگی آزمایش های انسانی خودرا آغاز نموده که دانشمندان معتقدند می تواند با همه انواع کشنده و جهش یافته ویروس کووید-19 و حتی همه گیری های آینده نیز مبارزه کند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از ای بی سی نیوز، در صورتیکه بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی با دوزهای تولید شده توسط شرکت های دارویی مانند "فایزر"(Pfizer) و "مدرنا"(Moderna) در مقابل کووید-۱۹ واکسینه شده اند، یک گروه از دانشمندان در یک آزمایشگاه نظامی درست در حومه پایتخت آمریکا بی سر و صدا با دستکاری پروتئین ها و آزمایش روی میمون ها، در حال ابداع یک واکسن نوین برای مبارزه با کووید-۱۹ و همه انواع دیگر از ویروس های خانواده کروناویروس هستند.
این واکسن حاصل تجربیات، دانش و زحمت این گروه به سرپرستی دکتر "کیوان مجرد" است که بتازگی نخستین آزمایش انسانی خودرا آغاز نموده است.
دکتر "کیوان مجرد" که کوشش برای ساخت این واکسن را بعنوان مدیر بیماریهای عفونی نوظهور در موسسه تحقیقات نظامی والتر رید(WRAIR) رهبری می کند، می گوید: ما می خواهیم در این نبرد پیروز شویم، اما همین طور می خواهیم در یک جنگ طولانی هم پیروز شویم.


هنگامی که ویروس کووید-۱۹ در ژانویه سال ۲۰۲۰ توالی یابی شد، "مجرد" و تیمش بصورت شبانه روزی مشغول کار شدند و طی ۶ ماه از دوازده نمونه اولیه به یک واکسن واحد رسیدند.
"مجرد" در دهه گذشته همین طور کوشش های ساخت واکسن برای ارتش آمریکا بمنظور مبارزه با مبتلاشدن به ویروس های ابولا و زیکا را بر عهده داشته است و محقق اصلی در مبارزه مقابل ویروس "مرس"(MERS) بوده که یک بیماری ناشی از خانواده کروناویروس است.
اگرچه "WRAIR" قدیمی ترین موسسه تحقیقات زیست پزشکی در وزارت دفاع آمریکا است، اما شاخه بیماریهای عفونی نوظهور هنوز جوان است.
"مجرد" می گوید: به رغم تلاش بی وقفه و سرعت ما در پیشبرد این واکسن، می دانستیم که نخستین واکسنی نخواهد بود که برای عموم عرضه می شود. وی اظهار داشت: طراحی و سپس تولید این یکی کمی بیشتر طول می کشد.
تمرکز "مجرد" از همان ابتدا بر روی تهدیدات نسل بعدی بود، تهدیداتی که می توانند در غارهای ناشناخته میزبان خفاش ها رشد کنند و منتظر تماس و تکثیر در انسان ها باشند.
"مجرد" می گوید: حتی اگر ظرف یک سال بعد از ظهور بیماری واکسن دریافت نماییم، صدها هزار نفر در ایالات متحده و چند میلیون نفر در سطح جهان پیش از اینکه واکسن در دسترس قرار بگیرد، جان خودرا از دست داده اند. ما می خواهیم به جایی برسیم که واکسن از قبل وجود داشته باشد. پیش از اینکه نوع بعدی، ویروس بعدی، گونه های جهش یافته بعدی کروناویروس ها ظهور کنند.
سه واکسنی که تا حالا مجاز به استفاده در ایالات متحده تشخیص داده شده اند، با دادن دستورالعمل های ژنتیکی به بدن برای ایجاد پروتئین سنبله ای که در سطح ویروس یافت می شود، کار می کنند. هنگامی که بدن این پروتئین را ایجاد می کند، سیستم ایمنی بدن هشدار داده و آغاز به تشکیل آنتی بادی یا پادتن می کند. این یک روش ایمن برای تحریک پاسخ ایمنی مشابهی است که فرد بعد از مبتلاشدن به ویروس واقعی دارد.
واکسن "WRAIR" از هر دو مورد دادن دستورالعمل و ایجاد سنبله صرف نظر می کند و پروتئین سنبله ای را که قبلاً تشکیل شده است به همراه یک ترکیب کمکی تقویت کننده سیستم ایمنی مستقیما به پیکر شخص وارد میکند و به سرعت پاسخ پادتن را در پیکر شخص شروع می کند.
بر خلاف سایر واکسن های مبتنی بر پروتئین در حال آزمایش، واکسن "WRAIR" نانوذرات ویروسی را ارائه می دهد که هر کدام دارای یک آرایه ثابت از ۲۴ پروتئین سنبله هستند که در دسته های کوچک سه تایی از یک پایه "فریتین" بیرون زده اند.
"مجرد" اظهار داشت: خیلی از نظریه ها وجود دارد که نشان میدهد چرا چیزی که به این شکل ارائه می شود چنین واکنش ایمنی خوبی در پی دارد، اما از برخی جهات می توانید ببینید که شبیه به ویروس به نظر می آید. بدین سبب دارای تعدادی از خواص است که پاسخ ایمنی را به شکلی آموزش می دهد که به شما یک پاسخ بسیار قوی و گسترده ارائه می دهد.
گفتنی است که نتایج آزمایش روی هزاران موش و ده ها میمون امیدوارکننده بوده است.


"مجرد" می گوید: ما فکر می نماییم واکسن ها احتمالاً در مقابل انواع جدید ویروس نیز محافظت ایجاد کنند، اما ممکنست در میزان محافظت شاهد کاهش باشیم. اما آنچه که ما تا حالا در مورد واکسن خود در حیوانات دیده ایم، این است که از اثر محافظتی این واکسن در مقابل انواع مختلف به هیچ وجه کاسته نمی گردد و در مقابل ویروس های خانواده کرونا مانند "سارس-۱" نیز موثر است. بدین سبب آنچه حالا توسعه داده ایم واکسنی است که همه خانواده کروناویروس را در بر می گیرد و ما در حال آزمایش همه چیز در این بین هستیم.
در صورت موفقیت واکسن "WRAIR" در آزمایش های بالینی، این واکسن می تواند در بین جمعیت ایالات متحده رایج شود و احتمالاً بعنوان تقویت کننده برای افرادی که از قبل واکسینه شده اند، عمل کند.
این واکسن بسیار پایدار می باشد و به وضعیت خاصی برای نگه داری، همچون نگه داری در دمای انجماد نیاز ندارد.
"مجرد" اظهار داشت: این بدان معناست که شما می توانید آنرا در یک خنک کننده حتی پشت یک موتورسیکلت نیز قرار دهید و این واکسن باز هم خوب کار کند.
اگرچه دانشمندان واکسن "WRAIR" با اطمینان از آن سخن می گویند، اما خودشان نیز می دانند که محصول آنها هنوز در انسان ثابت نشده است.
دکتر "ویلیام شافنر" استاد پزشکی پیشگیری و بیماریهای عفونی در دانشگاه "وندربیلت در نشویل" اظهار داشت: آنها تعدادی از داده های بسیار اولیه را دارند که در آزمایشگاه نشان میدهد پاسخ ایمنی برانگیخته شده توسط این واکسن انواع مختلفی را پوشش می دهد. اینکه آیا این به مفهوم واقعی محافظت در مقابل همه انواع ویروس کرونا را در افراد برمی انگیزد یا خیر هنوز باید مشخص شود. در کل این یک سفر طولانی است که ما در حال برداشتن نخستین قدم ها هستیم.
روز سه شنبه گذشته یک سرهنگ بازنشسته ارتش پا پیش گذاشت تا نخستین نفری باشد که مرحله اول آزمایش بالینی این واکسن را شروع می کند.
منبع:

1400/01/28
15:17:57
0.0 / 5
242
تگهای خبر: تحقیقات , تولید , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی