چرا مریخ عنكبوت دارد؟

چرا مریخ عنكبوت دارد؟ به گزارش لینک بگیر خراسان رضوی هنگامی که مریخ را از دور مشاهده می کنید، آسان است تصور کنید که این سیاره فقط یک سیاره قرمز بی خاصیت است، اما اگر نگاهی دقیق به سطح آن بیندازید، می توانید موارد بسیار جالبی پیدا کنید. یکی از موارد عجیب و غریب که دانشمندان در سطح این سیاره مشاهده کرده اند اصطلاحا «عنکبوت» است که لکه های تیره احاطه شده توسط اختلالات کرم مانند هستند. این موارد برای محققان کاملا رازآلود هستند و از آنجائیکه هیچ چیزی شبیه آنها در زمین وجود ندارد، تابحال هیچ فردی نتوانسته نحوه شکل گیری آنها را توضیح دهد.


به نقل از نیوز، نتایج آزمایش های مکرر انجام شده توسط یک گروه علمی چنین خصوصیت های عجیب عنکبوت مانند مریخ را در زمین ایجاد کرد. همانطور که مشخص شده است، عنکبوت ها به احتمال زیاد محصول جانبی تغییر فصول در مریخ هستند. تغییر دما می تواند تأثیر قابل ملاحظه ای روی سطح و هر آنچه در داخل آن است، داشته باشد.
گروهی علمی آزمایش مواردی که از قبل معلوم شده است در مریخ وجود دارد همچون CO۲ را شروع کرد. جو مریخ تا حد زیادی از CO۲ تشکیل شده است و هنگامی که دما در زمستان مریخ کاسته می شود، CO۲ به اندازه کافی سرد شده و به یخ تبدیل می شود. هر یخ CO۲ روی سطح، درنهایت با تغییر باردیگر فصل گرم می شود و از راه فرایندی که تحت عنوان تصعید شناخته می شود مستقیما از ماده جامد به گاز تبدیل می شود.


هنگام آزمایش تصعید CO۲ در «محفظه شبیه سازی مریخ» که شامل لایه های مختلف با دانه های ریز بود، این گروه دریافت که تبدیل یخ خشک به گاز در واقع یک الگوی مشابه بوجود می آورد.
گروه تحقیقاتی مراکز بلوک های یخی CO۲ را سوراخ کرده و آنها را با شی پنجه ای شکل، بالاتر از بسترهای دانه ای شکل با اندازه های مختلف دانه، معلق کردند. آنان فشار داخل محفظه خلاء را به فشار اتمسفر مریخ (۶ آمپر) کاهش دادند و سپس از یک سیستم اهرمی برای قرار دادن بلوک یخ CO۲ بر روی سطح استفاده کردند.
در هر حالت، هنگامی که بلوک برداشته شد، یک الگوی عنکبوتی شکل در اثر گاز خارج شده، مشاهده شد. الگوهای عنکبوت هنگامی که از دانه های ریزتر استفاده می شدند بیشتر شاخه ای بودند و هنگام استفاده از دانه های درشت، کمتر شاخه ای می شدند. این نخستین مجموعه از شواهد تجربی برای این روند سطحی است.


بنابراین، اگر سطح برای انجام تصعید بسیار گرمتر از حد لازم باشد، خروج گاز از زیر یخ خشک اساسا مواد سطحی را تراش داده و اشکال شبیه عنکبوت تشکیل می دهد. اما اگر تغییرات فصلی خیلی تدریجی باشد، سطح چگونه به دمای لازم می رسد؟ محققان این فرضیه را عنوان کردند که نور خورشید امکان دارد در واقع از یخ عبور کرده وسطح زیر آنرا گرم کند.
شایان ذکر است، همه این موارد منطقی است، اما محققان بدون اینکه دریابند روند کار در سطح مریخ چگونه انجام می شود، نمی توانند ۱۰۰درصد مطمئن باشند که نظریه های آنان درست است.
نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports منتشرشده است.
منبع:

1400/01/07
15:26:47
0.0 / 5
525
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی