بررسی اسكلت انگل مالاریا

بررسی اسكلت انگل مالاریا به گزارش لینک بگیر بیماری مالاریا به سبب انگلی به نام ˮپلاسمودیومˮ ایجاد می شود. انگل برای تکمیل چرخه حیات خود به دو میزبان نیاز دارد: پشه آنوفل و انسان. طی هر مرحله، انگل به اشکال مختلفی درمی آید که این شامل تشکیل مجدد گسترده اسکلت سلولی نیز می شود.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، به سبب کوچک بودن این انگل، اسکلت سلولی آن اساساً توسط میکروسکوپ الکترونی(EM) قابل مشاهده می باشد. در یک مطالعه جدید دو گروه از پژوهشگران دانشگاه ژنو(UNIGE) درک جدیدی از ساختار اسکلت سلولی پلاسمودیوم پیدا کردند. آنها با بهره گیری از تکنیکی به نام میکروسکوپ انبساط(expansion microscopy) به بررسی اسکلت انگل پرداختند.
اسکلت سلولی شامل چند ساختار رشته ای همچون اکتین و توبولین است. این شبکه سبب سفت شدن سلول می شود و اجازه می دهد اندامک ها و مولکول های درون سلول دقیقاً مانند اعوجاج های سلول به هم متصل شوند یا تکامل یابند. با تغییر انگل بین مراحل رشد، اسکلت سلولی آن بازسازی های اساسی را پشت سر می گذارند.
این انگل برای حرکت و نفوذ به موانع غشایی سلول های میزبان خود به یک اسکلت سلولی بسیار خاص احتیاج دارد. "الوییس برشوا"(Eloïse Bertiaux)، محقق دانشگاه ژنو و نخستین نویسنده ارشد این تحقیق اظهار داشت: باتوجه به اندازه کوچک پلاسمودیوم( که تا ۵۰ برابر کوچکتر از سلول انسانی است) مشاهده اسکلت سلولی آن یک چالش است.
دانشمندان انگل را در مرحله اوکینت مشاهده نمودند که باید گفت این مرحله یکی از مراحل اساسی رشد پلاسمودیوم در پشه است. با بررسی ساختار سر انگل، آنها متوجه ساختاری از توبولین، اندامک شبیه یک مخروط(conoid) که در حمله به سلول میزبان دخیل است، در انگل های هاگ داران مرتبط شدند.
پژوهشگران گفتند: کشف این ساختار مخروطی کوچک قدرت میکروسکوپ انبساطی را نشان میدهد که می تواند برای مشاهده ساختارهای اسکلتی در مقیاس نانو مورد استفاده قرار گیرد. این به ما امکان می دهد تا درک بهتری از چگونگی حمله پلاسمودیوم به سلول های میزبان خود(فرآیندی که برای بیماری زایی این انگل ضروری است) بدست آوریم.
منبع:

1399/12/24
23:06:21
0.0 / 5
603
تگهای خبر: دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی