شركت مخابرات در بیانیه ای اعلام كرد؛

تضعیف شركت مخابرات تضعیف حوزه ICT كشور است

تضعیف شركت مخابرات تضعیف حوزه ICT كشور است شرکت مخابرات ایران در اطلاعیه ای اعلام نمود: تضعیف شرکت مخابرات ایران نتیجه ای جز تضعیف صنعت مخابرات و ارتباطات، تمامی مشتریان حوزه آی سی تی کشور و حتی سایر اپراتورهای ارتباطی کشور ندارد.به گزارش لینک بگیر به نقل از شرکت مخابرات ایران، به دنبال انتشار سخنرانی مهندس آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در نمایشگاه اینترنت اشیا که با تضعیف شرکت مخابرات ایران و بیان این جمله که در عرصه رقابت مخابرات را ملزم می نماییم تصمیمات غلط خویش را اصلاح کند؛ شرکت مخابرات ایران لازم دانست که در مقابل لحن تحقیرآمیز و کاملاً غیر منصفانه وزیر محترم، پاسخی به این شرح عرضه کند:
کاملاً واضح است که دعوایی که وزیر محترم ارتباطات با شرکت مخابرات فعلی به راه انداخته است یک بده بستان سیاسی است ولی باید متذکر شد و تصریح کرد که تضعیف شرکت مخابرات ایران به هر علتی، نتیجه ای جز تضعیف صنعت مخابرات و ارتباطات، تمامی مشتریان حوزه آی سی تی کشور و حتی سایر اپراتورهای ارتباطی کشور نخواهد داشت.
خواه بپسندید خواه نه؛ شرکت مخابرات ایران بعنوان قدیمی ترین برند حوزه ارتباطات کشور برابر است با صنعت ارتباطات ایران.
خواه بپسندید خواه نه؛ شرکت مخابرات ایران از اعضای خانواده دولت بود که بنا بر دستور مقام معظم رهبری و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی و با عنایت به مجوزهایی که از جانب نظام حاکمیتی مانند حوزه های رگولاتوری و سازمان خصوصی سازی به این شرکت داده شد، به بخش خصوصی واگذار شد.
و باز بپسندید یا نه، حدود ۴۰ درصد سهام شرکت مخابرات ایران از آن دولت می باشد و حتی الان دو تن از اعضای هیئت مدیره این شرکت از اعضای همان دولتی است که وزیر ارتباطاتش با دادن پروانه عرضه سرویس B۲B درون شهری به شهرداری قصد رفع انحصار مخابرات را کرده تا به اصطلاح خودش، جلوی عقب ماندگی در بخش توسعه اینترنت ثابت را بگیرد.
این در حالی است که شرکتهای عرضه دهنده اینترنت ثابت در این سال ها نتوانستند متناسب با سرعت رشد اینترنت سیار و دیتای موبایل رشد کنند، در این زمان گرفتار مشکلات مالی بودند. حتی بعضی از شرکتهای FCP بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند و معتقد بودند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، سبب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شرکت ها در حال از دست دادن مشترکانشان هستند و حالا وزیر محترم ارتباطات می خواهند با تمامی این به اصطلاح عقب ماندگی ها را بر گردن مخابرات ایران بیندازند ؟

چندی پیش همینطور وزیر محترم ارتباطات از تصویب کاهش تعرفه ۲۵ درصدی هزینه های پهنای باند اپراتورها اطلاع داد. که گویا مقرر است در کاهش هزینه های اپراتورها و قیمت اینترنت تاثیر داشته باشد. اما آیا اینچنین است؟
این کاهش تعرفه در قیمت اینترنت برای کاربران نهایی آنها تأثیری ندارد اگر هم کاهشی را در این بخش شاهد باشیم خیلی محسوس نخواهد بود چون بویژه در دو سال قبل هزینه های اپراتورها در بخش نیروهای انسانی، تجهیزات شبکه، نگهداری و تعمیرات و … تا سه برابر افزایش یافته ولی تعرفه اینترنت اپراتورها تغییری نداشته است.
هرچند به دلیل انتشار کرونا و افزایش مصرف بخشی از افزایش هزینه جبران شد و اپراتورها را از ورشکستگی نجات داد چون اگر این روند تداوم پیدا می کرد اپراتورها با مشکلاتی مواجه می شدند و نمی توانستند به صورت مناسب سرویسی عرضه کنند.
با توجه به افزایش هزینه ها این کاهش قیمت تعرفه، شاید بتواند کمی از این هزینه های سرسام آور اپراتورهای اینترنت ثابت را جبران کند. ازاین رو نباید اصلاً بحث کاهش قیمت اینترنت را مطرح کنند چون اگر اپراتورها بار دیگر مجبور به کاهش قیمت شوند دیگر باید اپراتورهای ارتباطات ثابت تعطیل شوند.
اگر هدف دولت کمک به تأمین کنندگان بخصوص شبکه ثابت کشور است باید کاری کند تا این بخش خصوصی بتواند سرمایه لازم را برای سرمایه گذاری بلند مدت و کلان تأمین کند. ازاین رو با این اقدام نه تنها شبکه ثابت توسعه می یابد، بلکه هزینه تأمین کننده در مجموعه زنجیره تأمین (شبکه انتقال و…) هم کاهش یافته و به دنبال آن کیفیت سرویس بالا می رود و برای مصرف کننده هم قیمت ها کاسته می شود.
همچنین این کاهش تعرفه می تواند در ارتقای کیفی اینترنت مشتریان تاثیر بگذارد، با این کمک اپراتورها می توانند در بخش نگهداری، تعمیرات و تجهیزات شبکه و… خود اقدام نمایند و حداقل ارتباط و اینترنت باکیفیت تری را به مشتریان خود ارائه نمایند. با توسعه زیرساخت ها است که می توانیم ظرفیت و کیفیت شبکه ملی اطلاعات را افزایش دهیم. مجموعه اینها می تواند شرایطی را ایجاد نماید تا به سمتی پیش برویم تا با قیمت مناسبی در بازار مواجه شویم.
از سوی دیگر با شروع سال ۱۴۰۰ تمام هزینه های تأمین کنندگان هم با عنایت به افزایش هزینه های جاری بیشتر از ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت و عملاً از این زاویه هم بخواهیم بررسی نماییم تأمین کنندگان اگر نتوانند و مجاز نباشند قیمت اینترنت را بالا برند، متضرر خواهند شد. قیمت های مصرف کننده هم باید با افزایش مداوم هزینه متناسب شود، چنانچه هدف کاهش هزینه مصرف کننده باشد باید دنبال راهکار دیگری گشت. کاهش هزینه پهنای باند در بهترین حالت خواهد توانست به سود پرمصرف ترین ها باشد و نه اقشار ضعیف تر جامعه که سرویسهای پایه را استفاده می نمایند.
امروز ارتباطات و فناوری اطلاعات بخصوص اینترنت جزو نیازهای اساسی جامعه قرار گرفته است، ازاین رو باید دولت در این حوزه بیشتر به اپراتورها کمک نماید چون همچنان امکان کاهش تعرفه پهنای باند از جانب زیرساخت و دولت وجود دارد حتی امکان آزادسازی پهنای باند و اینترنت نیز، وجود دارد تا شرکتهای اینترنتی و اپراتورها بتوانند به صورت مستقیم پهنای باند و اینترنت را وارد کشور کنند. همانطور که پیش از این هم بارها گفته شد باید پهنای باند آزادسازی شود و تأمین کنندگان مستقیماً پهنای باند را خریداری کنند تا در فضای رقابتی قیمت ها کاهش پیدا کند.
شرکت مخابرات ایران بعنوان اپراتور اصلی حوزه ارتباطات کشور که زیرساخت انتقال پهنای باند و لایه دسترسی و شبکه را در اختیار دارد، همواره به دنبال توسعه و ایجاد روش های بهتر برای فروش و کسب درآمد بوده و است نه اینکه عامل عقب ماندگی حوزه ارتباطات باشد. همه دست اندرکاران نظام حاکمیتی به خوبی واقفند که در دورترین و صعب العبورترین جاده ها و نقاط روستایی کشور که هیچ اپراتور ارتباطی خصوصی حاضر به عرضه خدمات ارتباطی و مخابراتی نیست، شرکت مخابرات ایران به هموطنان عزیز کشورش خدمات با کیفیت و مناسب ارائه می کند.
اینکه کشور به توسعه پایدار در حوزه ارتباطات نیازمند است، بر همه ما پوشیده نیست، اما این امر احتیاج به درآمدهای پایدار دارد و بارها در ایام گذشته و در مقاطع مختلف احتیاج به افزایش تعرفه در حوزه مخابرات مطرح گردیده است و این مورد مهم ترین نکته ای است که تمام متولیان صنعت ICTباید به آن توجه نمایند. و بهتر است در چنین شرایطی به جای تضعیف مخابرات بکوشیم منافع همه ذی نفعان در قالب قانون با تقویت حوزه مخابرات برطرف شود و اگر مشکلی هست با گفتگو حل شود.
باید پذیرفت که راه میانبر برای توسعه حفظ و توسعه فناوری اطلاعات است و یکی از مهم ترین ابزارهای توسعه، فناوری اطلاعات است که باید تقویت شود و هرگونه تضعیف در حوزه مخابرات تضعیف توسعه در کشور را به همراه خواهد داشت. ازاین رو سفارش به وزیر محترم ارتباطات این است که فشار بر مخابرات ایران از همه درگاه ها مشکلی را حل نمی نماید.

1399/11/29
14:09:45
0.0 / 5
561
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی