كشف یك عامل امیدواركننده برای درمان ملانوما

كشف یك عامل امیدواركننده برای درمان ملانوما پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، عامل موثری را برای درمان ملانوما کشف کرده اند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، طی پنج سال گذشته، پیشرفت های بسیاری در زمینه درمان ملانوما حاصل شده است اما حتی با توجه به این پیشرفت ها نیز خیلی از بیماران به سرعت مقاومت دارویی نشان می دهند و از دنیا می روند. پژوهش جدید "دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون"(BUSM) نشان میدهد که دارویی موسوم به "YK-4-279" که پیش تر برای هدف قرار دادن یک پروتئین خاص تولید شده است، کاربرد گسترده ای دارد.
دکتر "دبورا لنگ"(Deborah Lang)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما دریافتیم که این دارو از تهاجمی تر شدن ملانوما در سلول های انسان پیشگیری می کند. ما همین طور یک مسیر خاص را یافته ایم که این دارو بواسطه آن، مقابل سرطان عمل می کند و به مهار پروتئین هایی می پردازد که رشد سلول های سرطانی و متاستاز سرطان را تقویت می کنند.
ملانوما نوعی سرطان تهاجمی است که در ابتدای روند بیماری، تمایل زیادی نسبت به حمله و متاستاز دارد. چندین عامل وجود دارند که به فعال شدن ملانوما می انجامند. از میان این عوامل می توان به یک گیرنده تیروزین کیناز موسوم به "MET" اشاره نمود که در ملانوما، بیش از حد بیان می شود و در رشد و تهاجم تومور و همین طور مقاومت دارویی نقش دارد.
پژوهشگران از سلول های انسانی کشت شده استفاده کردند تا تعیین کنند که آیا با بهره گیری از داروی YK-4-279 و بدون آن، تغییری در رفتار سلول ها قبل از سرطان رخ می دهد یا خیر. آنها دریافتند که با بهره گیری از این دارو، کاهش قابل توجهی در رشد و حرکت سلول های سرطانی رخ می دهد. مدلهای آزمایشی تحت درمان با این دارو، پیشرفت قابل توجهی در به تاخیر انداختن یا جلوگیری از عدم پیشروی بیماری داشتند.
بگفته پژوهشگران، یافته های این پژوهش، فرصتی را برای YK-4-279 به وجود می آورد تا گزینه ای برای درمان ملانوما باشد و به صورت مجزا یا در ترکیب با دیگر درمان های در دسترس، مورد استفاده قرار بگیرد.
در مقاله این پژوهش آمده است: ما دریافتیم که این مولکول، تعامل میان دو عامل شناخته شده برای تنظیم ملانوسیت ها و تقویت ملانوما را بواسطه تنظیم ژن مختل می کند. این کار ممکنست سیستم های دیگری همچون سیستم عصبی را که این عوامل در آنها نقش دارند، تحت تاثیر قرار دهد.
این پژوهش، در مجله "Cancer Research" به چاپ رسید.1399/11/15
13:15:07
0.0 / 5
710
تگهای خبر: تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی