تولید انرژی پاك از سوخت فسیلی در اروپا جلو زد

تولید انرژی پاك از سوخت فسیلی در اروپا جلو زد به گزارش لینک بگیر اروپا پارسال میلادی انرژی بیشتری از منابع انرژی تجدیدپذیر نسبت به سوخت های فسیلی تولید کرده است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، اروپا آرام آرام وابستگی خویش را به سوخت های فسیلی می کاهد. گزارشی که توسط ""Ember و "Agora Energiewende" دو اتاق فکر متمرکز بر انرژی پاک در اروپا انتشار یافته است، نشان داده است که این قاره در سال ۲۰۲۰ از انرژی های تجدیدپذیر برق بیشتری تولید کرده است تا از سوخت های فسیلی.
به قول این تیم تحقیقاتی مشترک، این اتفاق تابحال هیچگاه رخ نداده بود. انرژی حاصل از باد، خورشید، نیروگاه برق آبی و زیست توده ۳۸ درصد از برق اروپا را تأمین کرده اند که این رقم در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۴.۶ درصد بوده است. در حالیکه استفاده از سوخت های فسیلی برای تأمین انرژی به ۳۷ درصد کاهش یافته است.
بزرگترین عوامل در این تغییر رویکرد به سمت انرژی پاک، بهره برداری از انرژی خورشیدی و باد بوده است که به ترتیب ۱۵ و ۹ درصد افزایش داشته اند. برپایه این گزارش که به صورت مشترک نوشته شده، کشورهایی که بیشترین رشد را در این امر داشته اند، کشورهای هلند، سوئد و بلژیک بوده اند.
در عین حال، تولید برق از زغال سنگ و انرژی هسته ای به ترتیب ۲۰ و ۱۰ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.(انرژی هسته ای مقوله جداگانه ای برای انرژی های تجدیدپذیر و سوخت های فسیلی است.) با این وجود، گاز هنوز در سرتاسر این قاره محبوب است. این منبع انرژی در تمام دوران شیوع بیماری همه گیر کرونا هنوز نسبتاً ارزان مانده است، بنابراین در طول دوره ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۰ استفاده از آن فقط چهار درصد کاهش یافته است.
محققان در گزارش مشترک خود توضیح دادند: باآنکه استفاده از گاز در سال ۲۰۲۰ کاهش داشته است، اما هنوز ۱۴ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۵ است. یونان، هلند و لهستان شاهد افزایش تولید گاز در سال ۲۰۲۰ بودند. ازاین رو انرژی باد و خورشید هم اکنون در سرتاسر اروپا به جای گاز، در حال جایگزینی با زغال سنگ هستند.
قاره سبز مدتی است که به آرامی در راه تولید انرژی پاک حرکت می کند و تابحال شاهد آن بوده ایم که بعضی از کشورها مانند انگلیس سال قبل موفق شدند از انرژی های تجدیدپذیر انرژی بیشتری نسبت به سوخت های فسیلی تولید کنند.
همانطور که اندیشکده های "Ember" و "Agora Energiewende" در گزارش خود متذکر می شوند، به نظر می آید که بیماری همه گیر کرونا تاثیر کمی در تغییر این وضعیت داشته است. هنوز هم کارهایی باید صورت گیرد. طبق گفته این اندیشکده ها، رشد بهره گیری از زیست توده از سال ۲۰۱۸ به صورت قابل توجهی متوقف شده است. در سیستم برق آبی هم تغییر زیادی به وجود نیامده است.
بر اساس گزارش مذکور، اروپا برای رسیدن به اهداف انرژی پاک خود تا سال ۲۰۳۰ باید رشد در زمینه بهره برداری از انرژی خورشیدی و باد را سه برابر کند.
دکتر "پاتریک گریچن" مدیر "Agora Energiewende" در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: بازیابی اقتصادی بعد از همه گیری کرونا نباید اجازه دهد تا حفاظت از آب و هوا کند شود. ازاین رو ما برای اطمینان از پیشرفت مداوم به سیاست های قوی آب و هوایی مانند "معاهده سبز اروپا"(European Green Deal) نیاز داریم.
"معاهده سبز اروپا" مجموعه اقدامات سیاسی کمیسیون اروپا با هدف اصلی پاک سازی هوای اروپا از کربن تا سال ۲۰۵۰ است.
منبع:

1399/11/08
23:14:07
0.0 / 5
816
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات , تولید , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی