درك بهتر لایه خارجی خورشید با كمك امواج مغناطیسی

درك بهتر لایه خارجی خورشید با كمك امواج مغناطیسی به گزارش لینک بگیر لایه بیرونی بسیار داغ خورشید به نام ˮتاجˮ(corona) ترکیب شیمیایی بسیار متفاوتی نسبت به لایه های داخلی که سردتر هستند دارد و علت این امر هم به مدت چندین دهه سبب حیرت دانشمندان شده است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، یکی از علل این مورد این است که در لایه میانی(کروموسفر) خورشید، امواج مغناطیسی نیرویی را اعمال می کنند که پلاسمای خورشید را به اجزای مختلف تقسیم می کند به صورتی که فقط ذرات یونی به تاج منتقل می شوند و در حالیکه ذرات خنثی را پشت سر می گذارند به تجمع عناصری مانند آهن، سیلیسیم و منیزیم در جو خارجی منجر می شوند.
حالا، در یک مطالعه جدید که در مجله "Astrophysical" انتشار یافته است، محققان مشاهدات یک تلسکوپ در نیومکزیکو، ایالات متحده را با ماهواره های واقع در نزدیکی زمین ترکیب کردند تا ارتباط بین امواج مغناطیسی در کروموسفر و ذرات یونیزه شده فراوان در جو خارجی بسیار داغ را شناسایی کنند.
دکتر "دبورا بیکر"(Deborah Baker) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: بررسی ترکیبات شیمیایی مختلف لایه های داخلی و خارجی خورشید برای نخستین بار بیشتر از ۵۰ سال پیش مورد مطالعه قرار گرفت. با عنایت به این که لایه ها از نظر فیزیکی به هم پیوند خورده اند و ماده موجود در تاج از داخلی ترین لایه یعنی فوتوسفر نشات گرفته، تفاوت در ترکیب حیرت انگیز است. حالا به لطف ترکیبی بی نظیر از مشاهدات زمینی و فضایی از جو خورشید، که تقریباً همزمان انجام شده، امکان شناسایی قطعی امواج مغناطیسی در کروموسفر و ارتباط این موارد با فراوانی عناصر در تاج وجود دارد.
شناسایی فرآیندهای تشکیل دهنده تاج بسیار مهم می باشد چونکه ما تلاش در درک بهتر باد خورشیدی داریم. باد خورشیدی جریانی از ذرات آبستن است که از خورشید به بیرون منتشر می شود و می تواند ماهواره ها و زیرساخت های زمین را مختل کند و به آن صدمه برساند. یافته های جدید به ما کمک می نماید تا باد خورشیدی را تجزیه و تحلیل کرده و منشأ آنرا ردیابی نماییم.
وجود امواج مغناطیسی(ارتعاشات یون هایی که در یک جهت خاص حرکت می کنند) برای نخستین بار در سال ۱۹۴۲ نظریه پردازی شد و تصور می شود که هر ثانیه توسط میلیون ها شراره نانو یا انفجارهای کوچک در تاج ایجاد می شود.
محققان این مطالعه جهت گیری امواج را با مدلسازی طیف وسیعی از میدان های مغناطیسی کشف کردند و دریافتند که امواج منعکس کننده در کروموسفر به صورت مغناطیسی با مناطق ذرات یونیزه فراوان در تاج ارتباط دارند.
دکتر "مارکو استانگالینی"(Marco Stangalini) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: تفاوت در ترکیب شیمیایی بین لایه داخلی، فوتوسفر و تاج یک خصوصیت است که تنها در خورشید وجود ندارد و در تمام ستارگان هم مشاهده می شود. بنابراین، با مشاهده و تحلیل آزمایشات مان درباره خورشید درک بهتری از جهان به دست می آوریم.
محققان می گویند یافته های آنها در آینده هم ادامه خواهد داشت و در آینده آنها با کمک داده های "سولار اوربیتر/ مدارگرد خورشیدی" به درک بهتری از ساختار خورشید خواهند رسید. مدارگرد خورشیدی یک مأموریت برای رصد خورشید است.
منبع:

1399/11/07
23:30:22
0.0 / 5
720
تگهای خبر: دانش , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی