بررسی برف دریایی با كمك ناوگان ربات های شناور

بررسی برف دریایی با كمك ناوگان ربات های شناور پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدیدی، گروهی از ربات های شناور را به کار گرفته اند تا فرایند تشکیل ˮبرف دریاییˮ را مورد بررسی قرار دهند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، شاید بعضی از مناطق آنقدر گرم باشند که یک کریسمس برفی در آنها پیش نیاید اما در اعماق اقیانوس همیشه "برف" می بارد. منظور از بارش برف در اقیانوس، همان پدیده "برف دریایی"(marine snow) است که طی وقوع آن، بقایای بیولوژیکی مانند خاک، فیتوپلانکتون های مرده، جلبک ها و حتی تکه های مدفوع از لایه های بالاتر به اعماق آب می ریزند.
برف دریایی، هدف مهمی در تنظیم آب و هوا و تأمین مواد مغذی مورد نیاز برای بقای زندگی در کف دریا به حساب می آید. ۲۰ دانشمند "موسسه پژوهش های دریایی و جنوبگان"(IMAS) استرالیا به همراه پژوهشگران چندین دانشگاه، برای درک بهتر این موضوع، ربات هایی را به اعماق اقیانوس منجمد جنوبی فرستادند تا این فرایند عجیب اما مهم را مورد بررسی قرار دهند.
مواد مرده ای که برف دریایی از آنها تشکیل شده است، عموما از کربن تشکیل شده اند و هنگامی که به کف اقیانوس می ریزند، دی اکسید کربن موجود در جو را هم جذب می کنند. داده ها نشان می دهند که این مواد، سالانه صدها میلیون تن از ترکیبات گرم کننده زمین را به دام می اندازند. همینطور برف دریایی، منبع بزرگی از مواد مغذی است که در غیر این صورت در دریا وجود نخواهند داشت. بدون وجود این مواد، زندگی در بستر دریا بسیار دشوار خواهد بود.
پژوهشگران در این پروژه، ربات هایی را به کار گرفتند که به کاوشگرهایی برای ردیابی و بررسی مجهز بودند تا بتوانند تبدیل شدن بقایای مواد به برف دریایی و شناور شدن آنها در اعماق اقیانوس را تجزیه و تحلیل کنند. پژوهشگران همینطور به اندازه گیری مقدار کربنی پرداختند که برف دریایی در اقیانوس منجمد جنوبی جذب می کند و عواملی را بررسی کردند که به جذب کم یا زیاد گاز گلخانه ای روی سطح منجر می شود.
"فیلیپ بوید"(Philip Boyd)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ناوگان شناورهای رباتیک ما طی سفر خود از سنسورهای زیستی نوری استفاده کردند تا از تراکم جلبک ها در اعماق متفاوت عکسبرداری کنند. هنگامی که این ربات ها به سطح اقیانوس بازگردند، داده های خویش را بلافاصله از راه ماهواره به ما منتقل می کنند.
این اولین سفر با تمرکز بر برف دریایی خواهد بود که مشاهدات انسان را با داده هایی که به واسطه ربات هایی دریایی و فناوری های ماهواره ای جمع آوری شده اند، ادغام می کند.
بوید اضافه کرد: این مورد کمی شبیه به این است که ستاره شناسی تابحال فقط موفق شده یک ستاره را ببیند اما ناگهان امکان دیدن کهکشان به صورت سه بعدی برای او فراهم می شود.
"پاتریشیا یاگر"(Patricia Yager)، استاد علوم دریایی "دانشگاه جورجیا"(University of Georgia) در مورد این پژوهش اظهار داشت: من با هیجان در انتظار نتایج این سفر هستم. مدت هاست که دانشمندان به بررسی برف های دریایی مشغول هستند اما این تجهیزات رباتیک تابحال در دسترس نبوده اند و روش های بررسی کنونی هم قابلیت های قابل ملاحظه ای دارند.
یاگر افزود: این پژوهش در زمان مهمی در حال انجام شدن است چونکه می تواند نحوه تغییر تولید برف دریایی به خاطر تغییرات اقلیمی را مشخص نماید. بررسی ها نشان می دهند که طی ۵۰ سال گذشته، برف دریایی بیشتری ساخته شده است.
در هر حال، این شرایط امکان دارد در آینده و با گرم تر شدن زمین تغییر کند. هنگامی که آب های سطح اقیانوس گرم می شوند، ادغام شدن آنها با آب های سردتر زیرین، دشوار خواهد بود چونکه آب گرم تر چگالی کمتری نسبت به آب سردتر دارد. همین مبحث می تواند غوطه ور شدن مواد مورد نظر را در اعماق دریا را دشوارتر کند.
همچنین، بررسی ها نشان می دهند که اقیانوس هایی مانند اقیانوس منجمد جنوبی به علت کاهش فیتوپلانکتون ها بوده اند. این مورد برای سرنوشت برف دریایی مهم می باشد. بخشی از مغذی بودن برف دریایی به این علت است که موجودات ریز از انرژی نور خورشید برای دریافت کربن، نیتروژن و سایر مواد لازم به منظور زندگی استفاده می نمایند. اگر میزان مغذی بودن فیتوپلانکتون هایی که به برف دریایی تبدیل می شوند، کاهش پیدا کند، اقیانوس ها هم کربن کمتری را جذب می کنند و زندگی در بستر اقیانوس به خطر می افتد.
منبع:

1399/10/07
12:58:00
0.0 / 5
965
تگهای خبر: انرژی , تولید , دانش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی