واكسن كرونای فایزر باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شود!

واكسن كرونای فایزر باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شود! تولید واكسن كووید-۱۹ یك موفقیت بزرگ است البته نحوه توزیع آن هم امری دشوار می باشد كه در صورت صحیح انجام دادن، آن هم موفقیتی بزرگ به شمار می آید.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از فایننشال تایمز، روز دوشنبه هفته گذشته نتایج موفقیت آمیز واکسن کروناویروس توسعه داده شده توسط دو شرکت "بایو ان تک" و "فایزر" سبب شادمانی خیلی از افراد در جهان شد چون که نتایج ابتدایی بررسی واکسن این شرکت ها، از تأثیر بیشتر از ۹۰ درصد حکایت داشت اما دمای بسیار سرد مورد نیاز برای ذخیره آن سبب ایجاد رعب و وحشت می شود.
محققان این شرکت اعلام نموده اند دمای مورد نیاز برای نگهداری این واکسن دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد(منفی۹۰ درجه فارنهایت) است. البته طبق استانداردهای پزشکی دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد درجه حرارت فوق العاده کمی نیست چون که بانکهای اسپرم از نیتروژن مایع با نقطه جوش منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد برای ذخیره سازی استفاده می نمایند یا برای مثال در موارد سرمازیستی هم اجساد را در دمای پایین به امید دستیابی به موفقیت پزشکی در آینده ذخیره می کنند.
سرمازیستی(Cryonics) دانشی نوبنیاد است که در آن، با پایین آوردن دمای بدن انسان یا جانوران، تلاش در سالم نگه داشتن بدن برای آینده می کنند. در این روش، تمام خون بدن را تخلیه و آنرا منجمد می کنند. تنها با پایین آمدن از دمای منفی ۱۳۶ درجه سانتیگراد، دمایی که در آن آب تشکیل می شود(بدون تشکیل بلورهای صدمه رسان یخ)، می توان ساختار سلول را سالم نگه داشت.
با این وجود دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد برای یک واکسن دمایی معمولی نیست و زیرساخت های محدودی برای نگهداری آن وجود دارد البته شرکت فایزر با تهیه مخازن قابل حمل که هم اندازه یک چمدان هستند گامی برای رفع این مشکل برداشته است چونکه آنها از یخ خشک استفاده می نمایند تا واکسن ها را برای بیشتر از ۱۰ روز در دمای مناسب نگه دارند. یخ خشک شکل جامد کربن دی اکسید است و علتی که آنرا به این نام می خوانند این است که همچون یخ سرد است اما از خود هیچ رطوبتی بر جای نمی گذارد. این ماده ذوب نمی گردد بلکه تصعید شده یعنی با افزایش دما از فاز جامد مستقیما به فاز بخار می رود.


این مورد می تواند از جهاتی سبب رونق کار تأمین کنندگان فریزر پزشکی باشد. رهبر شرکت "ترمو فیشر ساینتیفیک"(Thermo Fisher Scientific) اخیراً به سرمایه گذاران گفته است که تقاضای بسیار زیادی وجود دارد. شرکت "استندر"(Stander) مستقر در نیوهمپشایر هم سفارشات اولیه را که دریافت کرده گزارش داده است. شرکت "کرایوپورت"(Cryoport) مستقر در تنسی( که توسط شرکت خدمات مالی "بلک استون" هم حمایت می شود) هم در آزمایشات بالینی نقش مهمی دارد.
البته واکسن هایی هم هستند که شرایط ذخیره سازی آنها تا این حد سخت و چالش برانگیز نیست. برای مثال واکسن توسعه یافته توسط شرکت "مدرنا" فقط باید در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد ذخیره شود. دمای یخچال هم برای واکسن توسعه یافته توسط شرکت آلمانی "کیوروک"(CureVac) مناسب می باشد.
شرکت فایزر می خواهد سال آینده نسخه پودری واکسن خویش را که در دمای بالاتر ثبات دارد به بازار عرضه نماید. یک واکسن که توسط شرکت بیوتکنولوژی "اینویو"(Inovio) ایالات متحده تولید می شود هم می تواند در دمای اتاق نگهداری شود.
توزیع این واکسن با عنایت به نیاز آن به یخچال به این زودی اتفاق نخواهد افتاد اما در صورت رخ دادن این پیشرفت بزرگی خواهد بود. سردخانه و حمل و نقل، چهار پنجم کل هزینه برنامه های واکسیناسیون را تشکیل می دهد. رویکردهای جدید سبب کاهش هزینه ها، بهبود دسترسی و در نتیجه نجات جان میلیون ها نفر می شود.
منبع:

1399/08/25
23:20:55
5.0 / 5
1153
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی