خفاش ها می توانند آینده را ببینند!

خفاش ها می توانند آینده را ببینند! به گزارش لینك بگیر تحقیقات جدید نشان داده است كه خفاش ها می توانند آینده را پیشبینی كنند، هر چند كه مثلا نمی توانند بگویند چه تیمی جام جهانی بعدی را خواهد برد! اما توانایی قابل ملاحظه ای در زمینه ردیابی شكار خود و پیشبینی حركت آن دارند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دریافته اند که خفاش ها در یک جنبه خاص از دیدن آینده کاملاً ماهر هستند و آن، یافتن مکان طعمه و در واقع، وعده غذایی شان است.
خفاش ها توانایی محاسبه مکانی که طعمه هایشان در آن در حال حرکت هستند را بر مبنای مدلهای پیشبینی خود متکی بر پیشبینی مکان احتمالی طعمه از پژواک امواج صوتی دارند. این مدل سازی چنان محکم است که خفاش ها می توانند محل شکار خویش را حتی اگر پشت موانعی مانند درختان پنهان شده باشند، ردیابی کنند.
مدل سازی پیشبینی حرکت اشیاء در حیوانات، زمینه ای است که به شدت مورد مطالعه قرار گرفته است و یافته های انتشار یافته در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences برای نخستین بار است که این پدیده را در حس شنوایی بررسی می کند.
مطالعه محققان برای بهبود درک ما از رفتار هدایت شده شنوایی در حیوانات و انسان ها مفید می باشد. این رفتار شامل افراد کم بینا می شود که برای ردیابی اشیاء در محیط اطراف خود به نشانه های صوتی متکی هستند.
"سینتیا موس: " نویسنده ارشد این مطالعه و یک عصب شناس و استاد علوم روانشناسی و مغز توضیح داد: درست همانطور که یک تنیسور باید بفهمد که چه موقع و کجا به توپ ضربه بزند، یک خفاش هم باید پیش بینی نماید که چه زمانی و کجا با شکار خود روبرو می شود.
وی اضافه کرد: حشره ای که خفاش به دنبال شکار آن است در حال پرواز است. خفاش هم در حال پرواز است. در این محیط که تغییرات به سرعت رخ می دهد، اگر خفاش فقط به اطلاعاتی که از آخرین پژواک به دست آورده است، اعتماد کند، شکار را از دست می دهد.
خفاش ها حواسشان به میزان تاخیر در مکان یابی برپایه پژواک و در یافتن فاصله خود تا طعمه است. سپس آنها سر و گوش خویش را می چر خانند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند. محققان فکر کردند که با عنایت به موفقیت خفاش ها در شکار، باید موارد بیشتری وجود داشته باشد. ازاین رو آنها یک محیط آزمایشی ساختند که شبیه به محیط شکار خفاش ها در طبیعت باشد.
"کلاریس آنا دیبولد" نویسنده اصلی این مطالعه توضیح داد که آنها مدلهای ریاضی را برای آزمایش داده های خود طراحی کردند و فرضیه هایی را برای اقدامات احتمالی خفاش ها عرضه دادند.
"آنجلز سالس" یکی دیگر از محققان اظهار داشت: ما فرض کردیم که خفاش ها هم از اطلاعات سرعت حاصل از تایمینگ پژواک استفاده می نمایند و هم سر خویش را تنظیم می کنند. هنگامی که این مدل را با داده های خود آزمایش کردیم، دیدیم که بسیار با رفتار خفاش ها متناسب است.
یک مطالعه در دهه ۸۰ میلادی وجود داشت -زمانی که دوربین های پرسرعت نداشتیم- که خفاش ها وضعیت آینده یک حشره را پیشبینی نمی کنند. حالا یافته های جدید این مطالعه این مورد را رد کرده است.
"سالس" تصریح کرد: مساله پیشبینی از این جهت مهم می باشد که حیوان باید برای تصمیم گیری در مورد حرکت بعدی خود برنامه ریزی کند و خفاش ها می توانند چنین کاری را تنها با پژواک صوتی انجام دهند.1399/08/15
12:47:39
5.0 / 5
1379
تگهای خبر: تحقیقات , دوربین , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی