كاهش شیوع كووید-۱۹ با كنترل روزانه حس بویایی

كاهش شیوع كووید-۱۹ با كنترل روزانه حس بویایی لینك بگیر: خراسان رضوی پژوهشگران دریافتند كه بررسی حس بویایی راهكاری ساده برای مقابله با شیوع ویروس كروناست.


به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان کالج علوم کشاورزی ایالتی پن در استیت کالج پنسیلوانیا، اظهار کردند: خیلی از موارد مبتلاشدن به بیماری همه گیر کووید- ۱۹، بطور ناگهانی و غیرقابل توجیه، با از دست دان حس بویایی و چشایی بیماران در نبود یا قبل از علائمی مانند تب، سرفه خشک، تنگی نفس و درد و خستگی رخ می دهد.
جان هیز، استاد و محقق این بررسی اضافه کرد: با توجه به این که شواهد علمی در خصوص اینکه آنوسمی یا از دست دان بویایی بعنوان مشخص ترین علامت عفونت بیماری کووید- ۱۹ است، افراد را به انجام آزمایش حس بویایی روزانه و جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر قبل از بروز علامت بیشتر تشویق می کند.
وی سایتی طراحی نموده که در آن از بازدیدکنندگان درخواست می شود تا کنترل حس بویایی را بعنوان قسمتی از برنامه روزانه خود قرار دهند و مواردی مانند غذا، گل، عطر، شامپو و یا هر رایحه آشنا را برای توانایی حس بویایی استشمام کنند.
مطالعات نشان می دهد، نیمی تا سه چهارم از افراد مبتلابه بیماری کووید- ۱۹، بویایی خودرا به صورت جزئی یا بطور کامل از دست می دهند. بررسی افرادی که بطور ناگهانی حس بویایی خودرا ازدست داده اند، می تواند به شناسایی سریع افراد بدون علامت کمک نماید.
پژوهشگران اعلام کردند: سلول های خاصی در بالای حفره بینی، پروتئین هایی را نگهداری می کند که ویروس کرونا در هنگام حمله به این سلول ها آنها را هدف قرار می دهد. این اختلال موضعی با از دست دادن بویایی در سرماخوردگی (انسداد مجاری بینی) متفاوت می باشد. در بیماری کووید- ۱۹ خیلی از بیماران، بدون گرفتگی مجاری، توانایی حس بویایی را از دست می دهند.
نتایج تحقیقات نشان داد که از میان تمام علایم رایج بیماری کووید- ۱۹، از بین رفتن ناگهانی حس بویایی بعنوان بهترین پیش بینی کننده، مثبت بودن بیماری خواهد بود. سایر بررسی ها نیز نتایج مشابهی ارائه کرده اند که از دست دان حس بویایی از تب سنجی و سرفه بهتر است.
پژوهشگران مدعی شدند که آگاهی بیشتر افراد درباره ارتباط بین بیماری کووید- ۱۹ و از دست دادن ناگهانی حس بویایی می تواند در شناسایی افراد پیش از بروز علایم یا افراد بدون علامت موثر باشد و از این طریق به مهار ویروس، کمک نماید و فشار کاری مراکز مراقبت های بهداشتی را تا حدودی کم کند.
باتوجه به سهولت انجام بررسی روزانه بو و خودپایش و بدون هزینه بودن آن، پژوهشگران خوش بین هستند که کنترل حس بویایی روشی موثر در سلامت عمومی است که برای پیش بینی عفونت بیماری کووید- ۱۹ و کمک به کاهش شیوع آن استفاده می شود.
منبع:

1399/07/22
13:04:22
5.0 / 5
1486
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , سایت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی