پروتئین هایی كه كروناویروس را خنثی می كنند

پروتئین هایی كه كروناویروس را خنثی می كنند لینك بگیر: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، روش جدیدی عرضه كرده اند كه می تواند پروتئین هایی را كه توانایی خنثی كردن كروناویروس را دارند، شناسایی كند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی انجمن پیشبرد علوم آمریکا، دانشمندان آمریکایی، یک روش جدید و سریع درون کشتگاهی ابداع نموده اند که می تواند پروتئین های شبیه به پادتن را که به کروناویروس متصل می شوند، جدا کند.
بااینکه پژوهش های بسیاری بر شناسایی پادتن های مقابله کننده با کروناویروس تمرکز کرده اند اما توجه کمتری به پروتئین های شبیه به پادتن معطوف شده است که شناسایی آنها می تواند مزایای تشخیصی و درمانی مشابهی داشته باشد.
در هر حال، روش های تثبیت شده درون کشتگاهی برای انتخاب مولکول های کوچک شبیه به پادتن، با مشکلاتی نیز همراه هستند. "نمایش فاژی"(Phage display)، یکی از متداول ترین این روش ها است اما به سبب ارائه تعداد کمی از پروتئین ها، محدودیت هایی را برای شناسایی ویروس هایی مانند کروناویروس به همراه دارد. روش دیگری موسوم به "نمایش آران ای پیام رسان"(mRNA display)، پروتئین های زیادی را ارائه می دهد اما زمان بر است و آماده کردن نتایج با این روش، چند هفته زمان می برد.
دانشمندان در این پروژه، از روشی موسوم به "TRAP display" استفاده کردند که پیش تر ابداع شده است و می تواند دو مرحله زمانبر روش نمایش آران ای پیام رسان را تسهیل کند. آنها با بهره گیری از این روش، طی چهار روز توانستند به ۹ پروتئین شبیه به پادتن برسند که به پروتئین خوشه ای کروناویروس متصل می شود.
از میان این ۹ پروتئین، چهار پروتئین، پیوستگی خودرا به پروتئین خوشه ای که به گیرنده موسوم به "ACE2" متصل می شود، نشان دادند. این مساله نشان میدهد که شاید پروتئین های شبه پادتن بتوانند توانایی کروناویروس را برای اتصال به گیرنده ACE2 در سلول های انسان از بین ببرند.
یک پروتئین از میان این چهار پروتئین شبه پادتن توانست توانایی کروناویروس را برای عفونی کردن سلول های کشت شده از بین ببرد.
دانشمندان از این پروتئین ها، برای گرفتن ذرات کروناویروس از نمونه های به دست آمده از سواب بینی نیز استفاده کردند و قابلیت پروتئین ها را آزمایش های تشخیصی نشان دادند. آنها باور دارند که به زودی می توان از این روش برای ابداع ابزار تشخیصی موثری بهره برد که به غلبه بر همه گیری کووید- ۱۹ کمک می کنندـ
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/29
14:53:07
5.0 / 5
1603
تگهای خبر: پیام رسان , دانش , سایت , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی