تصویر سیستم تكثیر كروناویروس منتشر گردید

تصویر سیستم تكثیر كروناویروس منتشر گردید لینك بگیر: كروناویروس ها(CoVs) دارای ویروس های آر. ان. ای با سوی مثبت هستند. ساختار این ویروس از دو لایه تشكیل شده است هسته این ویروس را مواد ژنتیكی و لایه بیرونی آنرا تاج های پروتئینی تشكیل داده اند. بعد از ورود به سلول میزبان، ذره ویروس بدون پوشش بوده و ژنوم آن وارد سیتوپلاسم سلول می شود.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، نحوه تکثیر کروناویروس همانند یک معمای پیچیده است که تعداد زیادی قطعه مفقود شده دارد و در این زمان که بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان شیوع پیدا کرده است، فهمیدن این مساله به یک امر ضروری تبدیل گشته است.
در یک مطالعه جدید، دانشمندان "دانشگاه راکفلر" آمریکا یک قطعه مهم از این پازل را شناسایی نمودند. پژوهشگران آمریکایی موفق به ایجاد نمایی با وضوح سطح اتمی از سیستم تکثیر کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) شدند.
حالا دانشمندان یک الگوی ساختاری اضافی دارند که این مساله به داروسازان کمک می نماید ترکیبات جدیدی را پیدا کنند که می توانند وارد این دستگاه مولکولی شوند و جلوی آنرا بگیرند.
کروناویروس مواد ژنتیکی خودرا با کمک یک آنزیم به نام "پلیمراز آران ای وابسته به آران ای"(RdRP) کپی می کند. از آنجائیکه این آنزیم برای تکثیر ویروسی بسیار مهم می باشد، تصور می شود می تواند یک هدف امیدوار کننده برای مطالعه و توسعه داروهای ضد ویروسی قدرتمند باشد. بعضی از داروهای ضد ویروس موجود برای کووید-۱۹ همچون رمدسیویر که در چندین کشور برای درمان موارد شدید این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد، بر روی "پلیمراز آران ای وابسته به آران ای"(RdRP) تاثیر می گذارند. عملکرد این داروهای ضدویروسی بر این آنزیم به صورتی است که این داروهای ضد ویروسی اهتمام در محدود کردن فعالیت آن دارد تا جایی که آنزیم دیگر نتواند روبرو شود و برای انجام این کار ترکیبات دارویی می بایست بسیار دقیق و صحیح عمل کنند.
بنا بر این است که دانشمندان در تلاشند تا یک ترکیب موفق را طراحی نمایند و برای انجام این کار نیاز به دقیق ترین تصویر پلیمراز آران ای وابسته به آران ای دارند.
"جیمز چن"(James Chen) محقق مقطع فوق دکترا این مطالعه اظهار داشت: یکی از مسائل مهم و پیچیده این است که پلیمراز آران ای وابسته به آران ای به تنهایی کار نمی کند بلکه این ماده با چندین پروتئین دیگر همچون آنزیم مهم دیگر به نام "هلیکاز"، که به نوبه خود هدف مهمی برای کشف داروی کووید-۱۹ است، همکاری می کند. این خوشه محکم از پلیمراز آران ای وابسته به آران ای و پروتئین های در رابطه با آن به احتمال زیاد همانند تصویری است که ما به وجود آورده ایم.
در این مطالعه دانشمندان از یک تکنیک تصویربرداری قدرتمند به نام میکروسکوپ کریو الکترون استفاده کردند تا ببینند شکل این ساختار چندوجهی دقیقا چگونه به نظر می آید. آنها دریافتند که حتی هنگامی که آنها یک ساختار ایجاد می کنند، حفره های پلیمراز آران ای وابسته به آران ای یا هلیکاز تغییر نمی کنند، بدین سبب مولکول هایی که برای مهار این آنزیم ها بطور جداگانه طراحی شده اند گویی باید همزمان بر روی هر دو آنزیم تاثیر بگذارند. همین طور این تصویر ۳ بعدی چندین ناحیه ناشناخته در این ساختار را نشان داد که این نواحی ممکنست در مقابل داروها لطمه پذیر باشند و همچون آن نواحی می توان به یک نقطه رابط بین دو آنزیم اشاره نمود.
حالا پژوهشگران امیدوارند بتوانند با بررسی بیشتر این مدل به ساختار دقیق این ویروس پی برده و داروهای قدرتمندی را برای این سیستم تکثیر کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) توسعه دهند.
منبع:

1399/05/22
13:01:12
5.0 / 5
1719
تگهای خبر: دانش , دستگاه , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی