طبق پردازش تصاویر ماهواره ای؛

تنش آبی پوشش گیاهی كشور كم شد

تنش آبی پوشش گیاهی كشور كم شد پایش وضعیت خشكسالی و تنش آبی كشور در تیرماه 99 با بهره گیری از تصاویر ماهواره های سنجش از دور حاكی از آنست كه تنش آبی نسبت به 21 سال قبل كاهش پیدا كرده و وضعیت مطلوبتر است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از مهر، خشکسالی یکی از معضلات اقلیمی است که کشور ما با آن دست و پنجه نرم می کند و در سال های اخیر خسارات جبران ناپذیری به کارهای صنعتی و کشاورزی و همین طور مباحث در رابطه با بهداشت و سلامت جامعه وارد کرده است. بدین جهت باتوجه به موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن ایران در منطقه آب و هوایی خشک و نیمه خشک، بررسی مسئله خشکسالی از اهمیت زیادی برخوردارست و می توان از داده های ماهواره های سنجش از دور جهت بررسی این وضعیت استفاده نمود. یکی از شاخص هایی که با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای بمنظور پایش منظم و سیستماتیک وضعیت خشکسالی و تنش آبی پوشش گیاهی به شکل گسترده ای عمومیت یافته است، شاخص وضعیت پوشش گیاهی (Vegetation Condition Index) است که به اختصار VCI نامیده می شود. این شاخص با بهره گیری از مقادیر حداکثر و حداقل NDVI تعیین می شود که بطور مستقیم با درصد پوشش گیاهی، فعالیت فتوسنتزی گیاه، آب سطحی، شاخص سطح برگ و مقدار زیست توده ارتباط دارد. به سبب حساسیت شاخص VCI به وضعیت و سلامت پوشش گیاهی، این شاخص کاربردهای فراوانی در پایش و کنترل استرس آبی انواع اراضی دارای پوشش گیاهی دارد. با بهره گیری از این شاخص می توان در فواصل زمانی کوتاه مدت نواحی و مناطقی که تحت تنش آبی قرار گرفته اند شناسایی کرده و اقدامات لازم جهت کنترل این پدیده انجام گیرد. این شاخص می تواند توسط طیف وسیعی از سازمان ها و نهادهای درگیر با موضوعاتی مانند خشکسالی، کشاورزی، منابع طبیعی، منابع آب و … مورد استفاده و بهره برداری قرارگیرد که بعنوان نمونه می توان از سازمان ها و نهادهایی مانند سازمان جهاد کشاورزی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان مدیریت بحران، وزارت نیرو، مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، ستاد آب، خاک، فرسایش و خشکسالی و سازمان هواشناسی کشور نام برد. الان محصول VCI به صورت ماهیانه و با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای ماهواره سنجشی مادیس (MODIS ) در مرکز ملی پایش ماهواره ای زمین سازمان فضایی ایران تولید و در دسترس مخاطبان قرار داده می شود.
با دسترسی سهل و رایگان به این تصاویر ماهواره ای با پوشش وسیع در دوره زمانی بلندمدت، امکان آشکارسازی و نظارت بر تنش آبی پوشش های گیاهی در رابطه با خشکسالی امکان پذیر است و پاسخ پایش پوشش گیاهی به خشکسالی هواشناسی بر طبق داده های سری زمانی ماهواره ای به برنامه ریزی کاهش خطرات خشکسالی کمک شایانی می کند. پایش وضعیت خشکسالی و تنش آبی کشور با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای نشان میدهد که پوشش وسیعی از پوشش گیاهی کشور در تیرماه ۱۳۹۹ در وضعیت مطلوبی قرار دارد و این به مدلول آن است که تنش آبی این عرصه ها نسبت به ۲۱ سال قبل کمتر شده است. بنظر می رسد این کاهش تنش در نتیجه افزایش بارندگی ها در دو سال اخیر نسبت به سال های قبل است.
در همین حال داده های ماهواره ای نشان میدهد که در قسمت های شمال غرب کشور شامل شمال استان های اردبیل و آذربایجان شرقی شاهد استرس شدید پوشش گیاهی هستیم.
با مقایسه شاخص نرمال شده تفاضلی پوشش گیاهی (NDVI) برای ماه های خرداد و تیر ۱۳۹۹ شاهد کاهش سبزینگی در سطح کشور خصوصاً در نیمه غربی هستیم که عمدتاً بر اثر خشک شدن پوشش گیاهی اتفاق افتاده است.

1399/05/02
23:43:22
5.0 / 5
2305
تگهای خبر: تولید , صنعت , ماهواره , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی