تشخیص شدت بیماری كووید-۱۹ توسط آزمایش خون

تشخیص شدت بیماری كووید-۱۹ توسط آزمایش خون پژوهشگران ˮدانشگاه ویرجینیاˮ(University of Virginia یا UVA) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند آزمایش خون می تواند به پزشكان در تشخیص شدت بیماری كووید-19 كمك نماید.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، تحقیقات جدید دانشکده پزشکی دانشگاه "ویرجینیا" نشان می دهد که پزشکان می توانند خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را بررسی نمایند تا افرادی که شدت این بیماری در آنها بالا است و افرادی را که احتمالاً به دستگاه تنفس مصنوعی یا وِنتیلاتور احتیاج دارند شناسایی کنند.
این کشف می تواند به توسعه درمان های جدیدی منجر شود تا پزشکان از "طوفان سیتوکین" کشنده که در موارد شدید کووید-۱۹ دیده می شود، جلوگیری نمایند.
سندرم آزادسازی سیتوکین(Cytokine release syndrome‎) یا واکنش انفوزیون نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است که عارضه برخی بیماری ها، عفونت ها و همین طور عارضه دارویی برخی "پادتن های مونوکلونال" و "درمان های اختصاصی با لنفوسیت های تی" است. موارد شدید سندرم آزادسازی سیتوکین را "طوفان سیتوکین" می نامند.
یافته های پژوهشگران همین طور امکان دارد توضیح دهد که چرا دیابت به بدتر شدن حال بیماران مبتلا به کووید-۱۹ منجر می شود.
دانشمندان طی این مطالعه دریافتند که سطح سیتوکین خاص در خون می تواند برای پیشبینی نتایج بعدی استفاده گردد. سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های ایمنی تولید می شوند و مسئولیت واکنش های شدید سیستم ایمنی بدن معروف به طوفان سیتوکین که با بیماری کووید-۱۹ و سایر بیماری های جدی مرتبط هستند را بر عهده دارند.
پژوهشگران می گویند این کشف می تواند همانند یک سیستم امتیازدهی برای پزشکان عمل کند چونکه پزشکان توسط آن می توانند شدت این بیماری در بیماران مبتلا را دریابند و نظارت دقیق تری بر روی آن افراد داشته باشند.
دکتر "بیل پتری"(Bill Petri) از بخش بیماری های عفونی و بهداشت این دانشگاه اظهار داشت: این یافته ها همین طور نشان داده است که پزشکان با بررسی سیتوکین ها می توانند به بررسی دقیق تر این بیماری بپردازند. پاسخ ایمنی که ما برای پیشبینی شدت تنگی نفس در کووید-۱۹ کشف کردیم در سایر بیماری های ریوی نیز شناخته شده است. ازاین رو این می تواند به توسعه متد جدیدی برای پیشگیری از نارسایی تنفسی در افراد آلوده به کروناویروس جدید منجر شود.
پژوهشگران طی این مطالعه دریافتند مقادیر بالای سیتوکین به نام اینترلوکین ۱۳(Interleukin ۱۳‎)، با شدت بالا بیماری کووید-۱۹ بدون در نظر گرفتن جنسیت، سن یا سایر مشکلات بهداشتی مرتبط می باشد. پژوهشگران همین طور دو سیتوکین دیگر در رابطه با نتایج شدید کووید-۱۹ را شناسایی نمودند، هر چند که این دو سیتوکین توانایی کمتری در پیشبینی شدت این بیماری و اینکه آیا بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی یا وِنتیلاتور نیاز دارد یا خیر دارند. علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند که میزان دو سیتوکین مذکور بطور قابل توجهی در بیماران مبتلا به افزایش قند خون یا هیپرگلیسمی بالا است. به قول آنها، این "پاسخ ضد التهابی" می تواند توضیح دهد که چرا دیابت سبب بدتر شدن حال بیماران دیابتی که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند، می شود.
طی این مطالعه پژوهشگران ۵۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را که در بیمارستان دانشگاه ویرجینیا تحت درمان بودند و به وِنتیلاتور نیاز داشتند مورد بررسی قرار دادند. آنها سپس طی ۴۸ ساعت پس از تشخیص یا بستری در بیمارستان، نمونه خون بیماران را آزمایش کردند. آنها نتایج را با نتایج بیمارانی که احتیاج به وِنتیلاتور نداشتند مقایسه کردند. پژوهشگران می گویند تحقیقات بیشتری برای تعیین چگونگی ارتباط سیتوکین ها با شدت بیماری کووید-۱۹ ضروریست.1399/04/12
15:21:29
5.0 / 5
2406
تگهای خبر: تحقیقات , تولید , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی