كشف یك جهش منحصر به فرد در كروناویروس

كشف یك جهش منحصر به فرد در كروناویروس به گزارش لینك بگیر محققان دانشگاه ایالتی ˮآریزوناˮ موفق به كشف یك جهش خاص در كروناویروس جدید شده اند كه تابحال مشاهده نشده بود و می تواند سرنخ های جدیدی در مورد این ویروس و توسعه درمان و واكسن برای آن فراهم آورد.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، از آنجا که بیماری همه گیر کروناویروس جدید یا کووید-۱۹ در خیلی از کشورهای دنیا انتشار یافته است، علاوه بر پیگیری تعداد موارد ابتلای روزانه، جامعه علمی در سرتاسر جهان به ردیابی ویروس "SARS-CoV-۲" که عامل این بیماری است هم می پردازد.
"ارفم لیم" گروهی را در دانشگاه ایالتی آریزونا(ASU) هدایت می کند که به بررسی چگونگی شیوع، جهش و سازگاری ویروس در گذر زمان می پردازد.
گروه "لیم" برای ردیابی دنباله کروناویروس جدید در سرتاسر جهان، از فناوری جدیدی به نام "توالی نسل بعدی" در آزمایشگاه ژنومیک دانشگاه آریزونا استفاده می نماید تا به سرعت تمام ۳۰ هزار حرف شیمیایی کد ژنتیکی "SARS-CoV-۲" را که ژنوم ویروس نامیده می شود، بخواند.
هر دنباله در یک بانک ژن جهانی ذخیره می شود که توسط یک سازمان علمی غیرانتفاعی به نام "GISAID" اداره می شود. تا به امروز، بیشتر از ۱۶ هزار دنباله از "SARS-CoV-۲" در این بانک ژن ثبت شده است.
داده های توالی نشان داده است که "SARS-CoV-۲" دارای منبعی واحد از ووهان چین است و از آنجا سرچشمه گرفته است، در حالیکه خیلی از نخستین موارد مبتلا شدن به کروناویروس در آریزونا که مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، اروپا را بعنوان محتمل ترین منبع نشان داده است.
حالا محققان با استفاده از ۳۸۲ نمونه مخاط بینی که از مبتلایان به کووید-۱۹ در آریزونا به دست آمده است، یک جهش را در "SARS-CoV-۲" شناسایی کرده است که قبلاً هیچگاه پیدا نشده بود؛ جایی که ۸۱ حرف شیمیایی از بین رفته اند و به صورت دائم از ژنوم حذف شده اند.
"لیم" می گوید به محض اینکه داده های خویش را در دسترس قرار داد، این امر مورد توجه جامعه علمی جهانی همچون سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است.
"لیم" اظهار داشت: یکی از دلایلی که این جهش مورد توجه است به این علت است که حذف بزرگی را که در شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ به وجود آمد، یادآور می شود. طی مراحل میانی و اواخر اپیدمی سارس، ویروس "SARS-CoV" جهش هایی را تجربه نمود که سبب تضعیف ویروس شد. دانشمندان اعتقاد دارند که ویروس تضعیف شده که سبب بیماری خفیف تری می شود، اگر توسط افرادی که ناآگاه که آلوده شده اند، گسترش یابد، می تواند مزیت انتخابی داشته باشد.


گروه ویروس شناسی دانشگاه آریزونا برای انجام تحقیقات در مورد ویروس های آنفلوانزای فصلی آماده شده بود، اما هنگامی که مورد سوم مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ در ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ در آریزونا پیدا شد، آنها می دانستند که توانایی های فنی و علمی دارند تا بتوانند به سرعت روی کروناویروس جدید و گسترش آن تحقیق کنند.
در این مطالعه جهش هایی دیده شد که قبلاً در پایگاه داده "GISAID" ثبت نشده بود و می تواند سرنخی در مورد چگونگی آلوده کردن بیماران توسط ویروس فراهم آورد. این مطالعه همینطور می تواند یک نقطه شروع جدید برای سایر دانشمندان برای تولید داروهای ضدویروسی یا تهیه واکسن جدید باشد.
ویروس "SARS-CoV-۲" از پروتئین های جانبی کمک می گیرد تا میزبان انسانی خویش را آلوده کند، تکثیر شود و در نهایت از فردی به فرد دیگر منتقل شود. حذف ژنوم، ۲۷ بلوک ساخت پروتئین به نام اسیدهای آمینه را از پروتئین جانبی کروناویروس جدید معروف به "ORF۷a" حذف می کند. این پروتئین بسیار شبیه به ضد ایمنی ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ معروف به "ORF۷a / X۴" است.
محققان هم اکنون برای درک عواقب عملکردی جهش ویروس در تلاش هستند تا آزمایش های بیشتری انجام دهند. تصور می شود که این پروتئین ویروسی به "SARS-CoV-۲" کمک نماید تا از دفاع انسانی بگریزد و در نهایت سلول را نابود کند. این پروتئین، ویروس را آزاد می کند تا سلول های دیگر را در یک واکنش زنجیره ای آلوده کند که می تواند به سرعت سبب شود ویروس تکثیر شود و در نهایت ۸ تا ۱۴ روز بعد از عفونت اولیه، سبب ایجاد علایم جدی شود.
"لیم" خاطرنشان می کند که تابحال فقط ۱۶ هزار ژنوم از "SARS-CoV-۲" توالی شده است که کمتر از ۰.۵ درصد از سویه های در گردش است. هم اکنون بیشتر از ۳.۵ میلیون مورد ابتلای تأیید شده به کووید-۱۹ در سرتاسر جهان وجود دارد.
این مطالعه در نسخه آنلاین مجله Virology انتشار یافته است.1399/02/16
14:02:44
5.0 / 5
2575
تگهای خبر: آنلاین , تحقیقات , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی