جدیدترین یافته دانشمندان می گوید

جهش ژنتیكی كووید-19 مانع از ساخت واكسن نمی گردد

جهش ژنتیكی كووید-19 مانع از ساخت واكسن نمی گردد لینك بگیر: بنظر می رسد كه مقاومت كروناویروس جدید بیشتر از آن چیزی است كه در ابتدا تصور می شد، اما به این معنا نیست كه مانع از آماده سازی واكسن شود. دانشمندان می گویند كووید-19 در حال جهش است، اما به اندازه كافی سریع نیست كه بطور قابل توجهی مانع از توسعه یك واكسن شود.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شیوع بیماری كووید-19(COVID-19) در ماه های اخیر، خیلی از شهرها در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است و هر روزه تحقیقات علمی جدیدی در مورد آن مشاهده می نماییم و صحبت هایی در مورد جهش ویروس در سویه های مختلف كه مانع از ساخت یك واكسن كاربردی می شود، مطرح می شود. با این وجود، طبق تازه ترین گفته دانشمندان، ممكنست این حرف اصلاً درست نباشد.
"ترور بدفورد"(Trevor Bedford) زیست شناس تكاملی در مركز تحقیقات سرطان "فرد هاچینسون" پرده از راز جدیدی برداشته است.
وی در حساب كاربری توییتر خود اظهار داشت كه بیماری كووید-19 در حال جهش است، اما نه به آن اندازه سریع كه مانع از ساخت واكسن شود.
ما می دانیم كه ویروس ها بعنوان قسمتی از چرخه زندگی خود بطور طبیعی جهش می یابند. با این وجود، هنگامی كه آنها در كپی كردن ژنوم خود گرفتار اشتباهاتی می شوند، این تغییرات اشتباه جمع شده و به نسخه های بعدی ویروس منتقل می شوند.


پژوهشگران پروژه كنسرسیوم ژنومیك كووید-19 در بریتانیا بمنظور ردیابی این تغییرات، در حال ردیابی ویروس در هنگام انتقال از یك فرد به فرد دیگر و جهش آن هستند.
خوشبختانه بگفته پژوهشگران، این ویروس نسبتاً پایدار می باشد. "ایوان هریسون" كه مدیر این پروژه است، گفت: این ویروس با وجود شیوع گسترده، در هر ماه حدود دو جهش را پشت سر می گذارد كه نرخ جهش آن تقریباً یك سوم تا نصف آنفلوانزای فصلی است.
علاوه بر این، تغییرات ژنتیكی كه تابحال مشاهده شده اند در حال تغییر عملكرد ویروس نیستند. درست است كه ما شاهد جهش های گاه به گاه در پروتئین لبه ویروس هستیم و خواهیم بود كه البته این پروتئینی است و سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد، اما این جهش ها احتمالاً مانع از ساخت واكسن های احتمالی نمی گردد. چونكه سرعت تغییرات ویروس، آهسته است و این خبر خوبی برای توسعه درمان و واكسن ها در آینده است.
این یافته بدان معنا است كه پس از آن كه شخص از بیماری كووید-19 بهبود یابد و یا با دریافت واكسن در قبال آن ایمن شود، بگفته پژوهشگران به احتمال زیاد تا چند سال در مقابل سایر گونه های این ویروس محافظت خواهد شد.
منبع:

1399/01/09
19:05:39
5.0 / 5
3147
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , علم , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی