پیگیری پرونده های چك و سفته

پیگیری پرونده های چك و سفته لینك بگیر: در مورد تفاوت چك و سفته بپردازیم باید بگوییم كه چك جنبه كیفری دارد ولی سفته یك سند حقوقی به حساب می آید. برای كسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.


تفاوت چک و سفته

اگر بخواهیم به تفاوت چک و سفته بپردازیم باید بگوییم که چک و سفته هر دو جزء سند‌های تجاری به حساب می‌آیند با این تفاوت که چک جنبه کیفری دارد ولی سفته یک سند حقوقی به حساب می آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با توضیحات مشاوره حقوقی عدل جویان همراه باشید...

تفاوت صدور چک و دادن سفته

به این موضوع دقت داشته باشید که صدور چک بلامحل با هر شرایطی جرم به حساب می‌آید و پیگرد قانونی دارد ولی عدم پرداخت سفته در سررسید مطلقاً جرم به معنی کیفری به حساب نمی‌آید یعنی در صورتی که فرد مورد نظر سفته را پرداخت نکند تنها در دادگاه حقوقی می‌توان موضوع را پیگیری کرد.

موضوع دیگری که باید در مورد تفاوت چک و سفته به آن اشاره کرد این است که چک بدون دریافت گواهی عدم پرداخت، از بانک مورد نظر قابل طرح برای شکایت در دادگاه نیست اما سفته به این شکل نمی‌باشدو بدون هیچ گونه گواهی، در دادگاه قابل مطالبه می‌باشد.

از دیگر تفاوت چک و سفته این است که صدور گواهی عدم پرداخت چک رایگان است یعنی به اصطلاح گفته می‌شود که چک برگشت خورده و روی چک یک برگه ضمیمه می‌شود که گواهی عدم پرداخت چک می باشد و قابل پیگیری می‌باشد ولی پیگیریو شکایت سفته هزینه دارد.

تفاوت چک و سفته در دریافت دسته چک و خرید سفته نیز قابل مشاهده است به گونه ای که دریافت دسته چک هزینه ندارد اماخرید سفته هزینه دارد.

بد نیست این موضوع را نیز بدانید که در مورد سفته نیاز است مبلغی را به عنوان خسارت احتمالی به صندوق دادگستری واریز کنید تا بتوانید پیگیر سفته پاس نشده باشید اما نیازی به پرداخت هیچگونه خسارتی به صندوق دادگستری برای پیگیری و صدور گواهی عدم پرداخت چک ندارید نیست که در این زمینه می توانید مشاوره حقوقی تلفنی رایگان از وکلای گروه حقوقی عدل جویان دریافت نمایید.

یکی از موضوع هایی که غالبا طلب کاران دچار آن می‌شوند در تفاوت چک و سفته این است که امضای چک قابل انکار نیست یعنی شخص امضا کننده نمی‌تواند منکر آن شود که این چک از آن او نیست ولی امضای سفته قابل انکار است.

از نظر شرکتی و اداری تفاوت چک و سفته در این است که مدیر عامل و نماینده صاحب حساب در امضای چک و در پرداخت آن مسئولیت مستقیم دارند و در صورت بروز هرگونه مشکلی باید پاسخگو باشند ولی در سفته مدیر عامل شرکت مسئول مستقیم نیست و فقط شرکت مسئول پرداخت وجه سفته است یعنی نمی‌توان از شخص خاصی شاکی شد و شکایت کرد.

گاهی اوقات امکان دارد که بخواهیم از حساب خود پول برداشت کنیم در انی صورت صدور چک در وجه خود صادرکننده میسر است ولی در سفته امکان چنین چیزی وجود ندارد.

دریافت چک به صورت دسته چک و با تعدادی خاص می باشد و محدودیت داردولی تهیه سفته بدون محدودیت است و این از تفاوت چک و سفته به حساب می آید.

بر اساس توضیحات وکیل چک تفاوت دیگر بین چک و سفته در درج مبلغ بر روی آن‌ها می‌باشدکه درج مبلغ چک نامحدود است اما در سفته محدود به میزان مبلغ چاپ شده در سفته است.

از تفاوت‌های بارز چک و سفته نیز می‌توان به تاریخ‌دار بودن چک اشاره داشت که سر تاریخ خاصی باید پاس شوداما در سفته با شرایطی که دو طرف تعیین می‌کنند پیگیری صورت می‌گیرد.

بد نیست این را هم در مورد تفاوت سفته و چک بدانید که مهلت دریافت گواهی عدم پرداخت در چک ۱۵ روز از تاریخ سررسید است یعنی تا 15 روز بعد از تاریخ سر رسید چک می‌توانید به دریافت گواهی عدم پرداخت اقدام کنید، ولی در سفته ۱۰ روز از تاریخ سررسید می‌باشد.

پیگیری برای شناسایی صادر کننده چک آسان‌تر از سفته است.

در صورت مفقود شدن چک، صادرکننده می‌تواند شکایت کند و پیگیر چک مفقود شده شوداما در سفته چنین امکانی در نظر گرفته نشده است.

تفاوت چک و سفته در حکم کیفری منع از صدور اسناد تجاری که شامل چک و سفته می‌باشد نیز دیده می‌شود به این ترتیب که چک را می‌توان باطل کرد ولی این امکان در مورد سفته در نظر گرفته نشده است و تنها راه پاره کردن و به این ترتیب از بین بردن آن است.

تفاوت در رسیدگی به موضوع چک در صلاحیت دادگاه محلی است ولی در سفته چنین نیست که در  این زمینه میتوانید از وکیل سفته گروه حقوقی عدل جویان مشاوره حقوقی رایگان به صورت تلفنی دریافت نمایید.

چک قابلیت طرح هم از طریق دادگاه و اجرای اسناد رسمی ثبت را دارد ولی سفته فقط از طریق دادگاه حقوقی قابل طرح است.

1398/12/25
01:02:53
5.0 / 5
3854
تگهای خبر: رپورتاژ , شركت , مشاوره , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی