تحقیقات دانشگاه هلندی نشان داد

شاید ادرار بهترین كود برای پرورش گیاه در مریخ باشد

شاید ادرار بهترین كود برای پرورش گیاه در مریخ باشد لینك بگیر: پژوهشگران هلندی می گویند كه باتوجه به شرایط سخت انتقال كود به مریخ، ادرار انسان می تواند به پرورش گیاه در سیاره سرخ كمك نماید.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اگر انسان روزی موفق به ساخت سكونت گاه های مریخی شود، باید به دنبال پرورش گیاه در این سیاره باشد. از طرفی، حمل كود به مریخ كار بسیار دشواری است. بدین سان پژوهشگران به دنبال چاره ای برای این مشكل بودند و اخیرا دریافتند كه "ادرار انسان" می تواند عملكرد خوبی را بعنوان یك كود داشته باشد.
در سال ۲۰۱۶ میلادی تعدادی از محققان دانشگاه " واخِنینگِن"(Netherland) هلند در تلاش بودند كه گیاهان قابل خوردن را در یك محیط شبیه ساز مریخ و ماه كشت دهند. در آن زمان به تاثیر استفاده از ادرار برای بهبود رشد گیاه پی بردند.
از آنجائیكه رشد گیاه در گلخانه های مریخی نیازمند آب و فضای زیادی است پژوهشگران هلندی بتازگی برای اطمینان از تاثیر ادرار روی رشد گیاه، به بررسی ماده "استرووایت"(struvite) پرداختند كه ماده فسفات معدنی است و پژوهشگران آنرا از ادرار انسان به دست آوردند.
پژوهشگران هلندی در آزمایشات گلخانه ای، به كاشت بذرهای لوبیا سبز در خاك شبیه ساز مریخ و ماه و خاك زمینی پرداختند. در نیمی از این بذرها، ۱۵ گرم ماده استرووایت اضافه شده بود و در نیمی دیگر هیچ افزودنی استفاده نشده بود.


تمامی دانه ها روزانه آبیاری شدند و روزها در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد و شب ها در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد نگهداری شدند.
همزمان با جوانه زدن گیاهان، طول آنها مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه این فرایند، پژوهشگران دریافتند كه گیاهان بارور شده با ماده استرووایت، رشد بیشتری داشتند.
در نهایت، از خاك شبیه ساز مریخ لوبیای قابل استفاده برداشت شد. ولی زمان برداشت این لوبیا در مقایسه با خاك زمینی و خاك شبیه ساز ماه، یك هفته بیشتر طول كشید.
منبع:

1398/12/03
14:31:03
5.0 / 5
3853
تگهای خبر: دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی