درمان نسبی كبد چرب در موش ها با چای سبز و ورزش

درمان نسبی كبد چرب در موش ها با چای سبز و ورزش به گزارش لینك بگیر پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی پنسیلوانیاˮ(Pennsylvania State University) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند مصرف چای سبز به همراه ورزش طی آزمایشات توانسته بیماری كبد چرب در موش ها را تا حدی درمان كند.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا وبه نقل از ساینس دیلی، به قول محققان آمریكایی مصرف عصاره چای سبز و ورزش كردن می تواند شدت بیماری كبد چرب مربوط به چاقی را كم كند.
"جاشوآ لامبرت"(Joshua Lambert) استاد علوم غذایی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا اظهار داشت: نتایج بسیار قابل توجه است چونكه بیماری كبد چرب غیرالكلی یك مشكل بهداشتی مهم جهانی است كه انتظار می رود در آینده هم افراد بیشتری به آن مبتلا شوند. به علت شیوع بالا عوامل پرخطر نظیر چاقی و دیابت نوع ۲، پیشبینی می شود كه بیماری كبد چرب بیشتر از ۱۰۰ میلیون نفر را تا سال ۲۰۳۰ مبتلا كند و این در شرایطی است كه هم اكنون هیچ روش درمانی معتبری برای درمان این بیماری وجود ندارد.
بیماری كبد چرب غیرالكلی(Non-alcoholic fatty liver disease) نوعی از كبد چرب است كه در نتیجه تجمع چربی به دلیلی غیر از مصرف زیاد الكل در كبد بروز می كند. التهاب كبدی غیر الكلی(NASH) شدیدترین و پیش رونده ترین نوع از بیماری كبد چرب غیرالكلی است.
طی این مطالعه پژوهشگران به مدت ۱۶ هفته به موش ها رژیم غذایی پرچرب دادند. بعد از آن آنها را به دو گروه تقسیم كردند گروه اول موش ها عصاره چای سبز مصرف می كردند و به صورت مرتب با دویدن بر روی چرخ ورزش می كردند اما گروه دوم چای سبز مصرف نمی كردند و ورزش هم انجام نمی دادند. بعد از هفته ها بررسی پژوهشگران دریافتند كه در كبد موش های گروه كنترل شده فقط یك چهارم از رسوبات لیپیدی باقی مانده است.
محققان علاوه بر تجزیه و تحلیل بافت های كبدی موش ها، میزان پروتئین و چربی موجود در مدفوع آنها را هم اندازه گیری كردند. آنها دریافتند كه موش هایی كه عصاره چای سبز مصرف می كردند و ورزش می كردند سطح بالایی از لیپید و پروتئین در مدفوع خود داشتند.
لامبرت در ادام اضافه كرد: ما فكر می نماییم كه پلی فنل های موجود در چای سبز با آنزیم های گوارشی ترشح شده در روده كوچك ارتباط برقرار می كنند و تا حدی از تجمع كربوهیدرات ها و چربی موجود در مواد غذایی جلوگیری می كنند. بنابراین، اگر یك موش چربی را در رژیم غذایی خود هضم نكند، آن چربی و كالری های در رابطه با آن از دستگاه گوارش موش عبور می كند و مقدار مشخصی از آن از راه مدفوع آنها خارج می شود.
لامبرت در پایان اضافه كرد: موش هایی كه تحت درمان با عصاره چای سبز و ورزش قرار گرفته بودند، بیان ژن های بالاتر در رابطه با تشكیل میتوكندری جدید داشتند. بیان ژن اهمیت دارد، چونكه نشانگرهایی را فراهم می آورد كه به محققان كمك می نماید مكانیسم پلی فنل های چای سبز و ورزش را برای كاهش رسوبات كبد چرب به خوبی درك كنند.
یافته های این مطالعه در مجله "Journal of Nutritional Biochemistry" منتشر گردید.1398/11/28
13:49:43
5.0 / 5
4148
تگهای خبر: دانش , دستگاه , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی