توسعه ۵۴ میلیون دلاری تلسكوپ مركات

یك گام اساسی برای تحقق بزرگترین رادیو تلسكوپ دنیا برداشته شد

یك گام اساسی برای تحقق بزرگترین رادیو تلسكوپ دنیا برداشته شد لینك بگیر: مقرر است تلسكوپ 64 بشقابی ˮمركاتˮ(MeerKAT) به لطف یك سرمایه گذاری 54 میلیون دلاری، مجهز به 20 بشقاب جدید شود تا توسعه حدود 30 درصدی را تجربه كند و با تركیب با پروژه رادیو تلسكوپ های ˮSKAˮ به بزرگترین رادیو تلسكوپ دنیا تبدیل گردد.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تلسكوپ "مركات"(MeerKAT) با ۶۴ بشقاب در آفریقای جنوبی به زودی رشد تقریباً ۳۰ درصدی را تجربه خواهدنمود و این یعنی ۲۰ بشقاب جدید برای آن نصب خواهد شد.
تلسكوپ "مركات" با نام اصلی "آرایه تلسكوپی كارو"(Karoo Array Telescope) رادیو تلسكوپی است كه از ۶۴ بشقاب آینه ای تشكیل شده و الان در حال گذراندن مراحل آزمایش و تأیید در كیپ شمالی در آفریقای جنوبی است. این رادیو تلسكوپ بعد از بهره برداری كامل، تا زمان بهره بردای از "آرایه كیلومتر مربعی" كه در سال ۲۰۲۴ تكمیل خواهد شد، بزرگ ترین و حساس ترین رادیو تلكسوپ در نیم كره جنوبی خواهد بود. رادیو تلسكوپ "مركات" برای پژوهش در زمینه مغناطیس كیهانی، شكل گیری و تكامل كهكشان ها، رصد جهان قابل مشاهده، ماده تاریك و منشأ امواج رادیویی گذران به كار خواهد رفت.
گفتنی است كه این بشقاب ها ارزان نیستند و همین ۲۰ بشقاب به تنهایی ۵۴ میلیون دلار قیمت دارند كه بطور مساوی بین دولت آفریقای جنوبی و انجمن "مكس پلانك"(Max Planck) آلمان تقسیم می شود.
"فرناندو كامیلو" دانشمند ارشد رصدخانه نجوم رادیویی آفریقای جنوبی(SARAO) اظهار داشت: توسعه تلسكوپ "مركات"، آنرا به یك تلسكوپ قدرتمندتر جهت بررسی شكل گیری و تكامل كهكشان ها در طول تاریخ جهان تبدیل خواهدنمود.
"فرانسیسكو كولومر" مدیر موسسه مشترك كنسرسیوم زیرساخت های تحقیقاتی پایه اروپا(VLBIERIC) اضافه كرد كه این برنامه، یك ابزار را كه هم اكنون نیز چشم گیر است، تقویت می كند و بشقاب های جدید هم طراحی متفاوتی دارند و هم با قطر ۱۵ متر بجای ۱۳.۵ متر بهتر از قدیمی ها هستند.
"مركات" همین طور یك نقشه بلند پروازانه دارد. این تلسكوپ سرانجام با پروژه رادیو تلسكوپ ها موسوم به "آرایه كیلومتر مربعی"(SKA) تركیب و به بزرگترین تلسكوپ رادیویی جهان تبدیل خواهد شد.
برای این منظور انتظار می رود بشقاب های جدید از اوایل سال ۲۰۲۲ آنلاین شوند. "SKA" از هزاران بشقاب در سراسر آفریقا و یك میلیون آنتن در استرالیا تشكیل می شود.
آرایه كیلومتر مربعی(Square Kilometre Array) با نام اختصاری "SKA" پروژه ای شامل چندین رادیو تلسكوپ است كه مقرر است در استرالیا و آفریقای جنوبی ساخته شود. مجموع مساحت این پروژه در زمان تكمیل آن حدود یك كیلومتر مربع خواهد بود. این آرایه در فركانس های گسترده ای كار خواهدنمود و حساسیت آن ۵۰ برابر هر رادیوتلسكوپ دیگر در دنیا است. این مجموعه به ماشین های پردازش و محاسبه گر بسیار قوی نیاز دارد. این آرایه قادر به پایش آسمان با سرعت ۱۰ برابر نسبت به قبل از خود خواهد بود.
این تلسكوپ رادیویی با این همه امكانات امیدوار است كه سرانجام آنچه را كه بلافاصله بعد از انفجار بزرگ(Big Bang) رخ داده است و چگونگی شكل گیری كهكشان ها را درك كند و به ماهیت ماده تاریك پی ببرد. در واقع این رادیو تلسكوپ بزرگ آرزوهای بلند پروازانه و زیادی دارد كه غیرقابل تصور و دستیابی نیز نیستند.
در پایان، تنها گذر زمان خواهد اظهار داشت كه این سرمایه گذاری مشترك جدید به چه اهدافی خواهد رسید.
منبع:

1398/11/21
15:46:38
5.0 / 5
4364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی