مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده پرتاب می شود

مدارگرد خورشیدی ناسا و آژانس فضایی اروپا هفته آینده پرتاب می شود لینك بگیر: ناسا بتازگی با همكاری ˮآژانس فضایی اروپاˮ در حال كوشش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی ˮسولار اوربیترˮ(Solar Orbiter) است تا توسط داده های جمع آوری شده آن بتوانند بهتر رخدادن طوفان های خورشیدی را پیش بینی كنند.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مدارگرد خورشیدی "سولار اوربیتر"(Solar Orbiter) كه یك ماموریت مشترك بین ناسا و آژانس فضایی اروپا است، نخستین دید ما از مناطق قطبی خورشید از عرض های جغرافیایی بالا را فراهم خواهد نمود. به این ترتیب بینشی بی سابقه در مورد نحوه عملكرد این ستاره غول پیكر برای ما فراهم خواهد شد. همین طور مقرر است در این ماموریت مهم ارتباط خورشید – زمین هم بررسی شود و به پژوهشگران كمك نماید دوره های بروز آب وهوای طوفانی در فضا را بهتر پیش بینی كنند.
مدارگرد خورشیدی "سولار اوربیتر" در تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) ۲۰۲۰ میلادی ساعت ۱۱: ۱۵ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹: ۴۵ به وقت تهران) از مركز فضایی "كندی"(Kennedy) در آمریكا به فضا پرتاب خواهد شد.
بنابر برنامه ریزی ها بعد از پرتاب، این مدارگرد به اندازه ۰.۲۸ واحد نجومی به خورشید نزدیك خواهد شد تا بتواند خیلی خوب و دقیق نحوه عملكرد خورشید را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. انتظار می رود این ماموریت هفت سال به طول بیانجامد.
ماموریت جدید ناسا می تواند با ثبت تصاویر از قطب های شمالی و جنوبی خورشید درك دانشمندان از خورشید را افزایش دهد.
با همكاری آژانس فضایی اروپا(ESA)، این تیم در حال كوشش برای پرتاب مدارگرد خورشیدی سولار اوربیتر است كه این مدارگرد خورشیدی از نیروی سیاره زهره و زمین استفاده می نماید تا بتواند خودرا از "هواپیما گرفتگی"(ecliptic plane) (منطقه ای از فضا كه با خط استوای خورشید كه تمام سیارات در آن مدار قرار دارند، در یك راستا است) خارج كند.
در این موقعیت، فضاپیما به بررسی انبوهی از "ستاره های كوتوله زرد"(yellow dwarf star) كه داده های بهتری را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا طوفان های خورشیدی را دقیق تر پیش بینی كنند، می پردازد. ستاره كوتوله فراوان ترین نوع ستاره در كهكشان ما است.
مدارگرد خورشیدی مذكور مجهز به یك محافظ گرمایی تیتانیومی است كه روی آن با یك فسفات خاص پوشانده شده است و بنابراین این مدارگرد قادر به تحمل دمای بیشتر از ۹۰۰ درجه فارنهایت است و این مورد به آن اجازه می دهد تا در فاصله ۲۶ میلیون مایلی از خورشید قرار گیرد.
این ماموریت هفت سال به طول خواهد انجامید و در آن سولار اوربیتر ابتدا ۲۴ درجه بالاتر از خط استوای خورشید قرار خواهد گرفت و بعد از سه سال به ۳۳ درجه خواهد رسید و سپس هنگامی كه در فاصله ۲۶ میلیون مایلی از خورشید قرار گرفت ماموریت او به انتها خواهد رسید.
دانشمندان توسط داده های جمع آوری شده این فضاپیما میدان مغناطیسی خورشید را مطالعه می كنند تا بتوانند پیش بینی كنند چه موقع طوفان های خورشیدی رخ خواهند داد.
منبع:

1398/11/09
20:27:13
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: دانش , هك , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی