دانشمندان دانشگاه راچستر :

میدان مغناطیسی زمین در گذشته قوی تر بوده است

میدان مغناطیسی زمین در گذشته قوی تر بوده است لینك بگیر: دانشمندان ˮدانشگاه راچسترˮ(University of Rochester) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند، میدان مغناطیسی اولیه در اطراف زمین حتی از آنچه قبلاً تصور می شد قوی تر بوده است.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، میدان مغناطیسی زمین كه بعنوان میدان ژئومغناطیسی نیز شناخته می شود، میدان مغناطیسی است كه از قسمت داخلی زمین تا جایی كه با طوفان خورشیدی برخورد می كند، امتداد می یابد. طوفان های خورشیدی جریانی از ذرات حامله هستند كه از خورشید منتشر می شوند. این میدان مغناطیسی نامرئی است اما جهت زندگی در سطح زمین بسیار حیاتیست.
دانشمندان بتازگی دریافتند كه میدان مغناطیسی كه ابتدا در اطراف زمین شكل گرفته است حتی قویتر از آنچه قبلاً تصور می شد بوده است. این كشف می تواند به دانشمندان كمك نماید تا در مورد پایداری سپر مغناطیسی زمین و اینكه آیا سیارات دیگر منظومه شمسی نیز دارای چنین شرایطی بوده اند یا نه كمك نماید.
پژوهشگران این مطالعه گفتند: این تحقیق چیزی در مورد شكل گیری یك سیاره قابل سكونت به ما می گوید. یكی از سؤالاتی كه می خواهیم به آن پاسخ دهیم این است كه چرا زمین همانطور كه صورت گرفت تكامل یافته است و این شواهد بیشتری را به ما می دهد كه محافظ مغناطیسی در اوایل كره زمین ثبت شده است.
میدان مغناطیسی زمین با حركت آهن مایع در هسته سیاره ایجاد می شود. به سبب موقعیت مكانی و دمای شدید مواد در هسته، دانشمندان قادر به اندازه گیری مستقیم میدان مغناطیسی نیستند.
خوشبختانه مواد معدنی كه به سطح زمین صعود می كنند حاوی ذرات مغناطیسی كوچكی هستند كه در زمانی كه مواد معدنی تازه از حالت مذاب خود در می آیند در جهت و شدت میدان مغناطیسی قفل می شوند.
دانشمندان از داده های جدید دیرینه مغناطیس شناسی، میكروسكوپ الكترونی، ژئوشیمیایی و paleointency بهره برده اند و كریستال های زرگون- قدیمی ترین مواد زمینی شناخته شده - را كه از برخی مناطق استرالیا جمع آوری شده است را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. زرگون ها كه تقریباً دو دهم میلی متر هستند، حتی دارای ذرات مغناطیسی كوچكتر نیز هستند كه در زمان شكل گیری زرگون ها در مغناطش زمین قفل می شوند. مغناطش(Magnetization) یا قطبی سازی مغناطیسی در الكترومغناطیس كلاسیك، میدانی برداری است كه چگالی گشتاورهای مغناطیسی دائم یا القایی در یك مادهٔ مغناطیسی را نشان میدهد.
دانشمندان در ابتدا اعتقاد داشتند كه میدان مغناطیسی اولیه زمین از شدت ضعیفی برخوردار است، اما این داده های جدید نشان دادند میدان مغناطیسی در زمان های گذشته بسیار هم قوی بوده است. دانشمندان می گویند از آنجائیكه آن زمان هنوز هسته درونی شكل نگرفته بود میدان پرانرژی كه در ابتدا چهار میلیارد سال پیش توسعه یافته بود، باید از مكانیسم دیگری استفاده می كرد.
"جان تاردونو"(John Tarduno) یكی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ما فكر می نماییم كه مكانیسم، رسوب شیمیایی اكسید منیزیم در زمین است. اكسید منیزیم احتمالاً در اثر گرمای شدید مربوط به تأثیر زیادی كه ماه را ایجاد كرده، باشد. با خنك شدن قسمت داخلی زمین، اكسید منیزیم می تواند ته نشین شود و موجب حركت همرفت و انتقال گرما شود. سرانجام زمین داخلی منبع اكسید منیزیم را خسته كرد تا جایی كه میدان مغناطیسی تقریباً بطور كامل ۵۶۵ میلیون سال پیش سقوط كرد. این میدان مغناطیسی اولیه بسیار مهم بود برای اینكه موجب جلوگیری از اتمسفر و حذف آب از اوایل زمین در هنگام طوفان خورشیدی شدید شد. مكانیسم تولید میدان حدودا برای سیارات دیگر نیز مهمست برای مثال یك نظریه برجسته این است كه مریخ مانند زمین، در اوایل تاریخ خود میدان مغناطیسی داشته است. با این وجود، در مریخ این میدان فرو ریخت و بر خلاف زمین، مریخ جدیدی تولید نكرد. هنگامی كه مریخ سپر مغناطیسی خودرا از دست داد، آب خودرا از دست داد اما ما هنوز نمی دانیم كه چرا سپرمغناطیسی سقوط كرد. این مطالعه به ما داده های بیشتری را ارائه می دهد تا بتوانیم مجموعه ای از فرآیندهای حفظ سپر مغناطیسی روی زمین را كشف نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله "PNAS" انتشار یافته است.

منبع:

1398/11/02
23:12:06
5.0 / 5
4202
تگهای خبر: انرژی , تولید , دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی