توسط محققان MIT ابداع شد

ابزار پزشكی قابل هضم كه با نور در بدن حل می شوند!

ابزار پزشكی قابل هضم كه با نور در بدن حل می شوند! لینك بگیر: مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یك هیدروژل ابداع نموده اند كه می تواند توسط نور تجزیه شود و در هنگام ورود به بدن می توانند طی 30 دقیقه بعد از قرار گرفتن در معرض نور از بین بروند.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان در موسسه فناوری ماساچوست(MIT) به دنبال ساخت ابزار پزشكی پیشرفته ای هستند كه در بدن انسان حل شده و نیازی به جراحی برای خارج كردن نداشته باشند و در همین راستا فناوری جدیدی را توسعه داده اند كه با قرار گرفتن در معرض انواع خاصی از نور از بین می رود.
این تحقیق می تواند به جلوگیری از ضرورت انجام جراحی های آندوسكوپی تهاجمی كمك نماید، چونكه بیماران تنها باید یك كپسول دارای چراغ ال. ای. دی قابل هضم را ببلعند و سپس این دستگاه با قرار گرفتن در معرض امواج نور در بدن حل می شود.
موقعیت های بسیاری وجود دارد كه ممكنست یك دستگاه پزشكی جهت بررسی یا درمان اختلالات مختلف به دستگاه گوارش بیمار وارد شود. بعنوان مثال از یك بالن معده می توان برای درمان چاقی بوسیله كم كردن حجم معده برای سركوب اشتها بهره برد و بعد از شش یا ۱۲ ماه با جراحی آندوسكوپی برداشته شود. در صورتیكه با این تكنولوژی جدید، دیگر نیازی به انجام جراحی نیست و به بالن در زمان دلخواه نور تابانده می شود تا در معده حل شود.
استنت مری نمونه دیگری است كه برای مبارزه با تنگ شدن مری به سبب سرطان یا سایر شرایط استفاده می شود و با این تكنولوژی جدید می توان از انجام جراحی تهاجمی جلوگیری كرد.
"جیووانی تراورسو" سرپزست این مطالعه اظهار داشت: ما در حال ایجاد مجموعه ای از سیستم ها هستیم كه بتوانند در دستگاه گوارش قرار بگیرند و به دنبال راه های مختلفی هستیم كه بتوانیم بدون نیاز به جراحی، حذف دستگاه ها از دستگاه گوارش را انجام دهیم.
وی و همكارانش با ایجاد نوع جدیدی از هیدروژل حساس به نور به حل این مشكل نزدیك شدند. اساس این ماده یك ژل پلیمری است كه حاوی پیوندهای شیمیایی است كه توسط نور در محدوده آبی تا فرابنفش قابل تجزیه هستند. این پلیمر با استفاده از اجزای قوی تر متشكل از پلی آكریل آمید برای ماندگاری بیشتر ساخته شده اما با وجود این، قابلیت تجزیه را توسط نور دارد.


ساختار این ژل را می توان تغییر داد تا قابلیت های مختلفی را عرضه نماید. استفاده بیشتر از پلیمر حساس به نور در ساخت آن به این معنا است كه سریع تر تجزیه خواهد شد اما از نظر مكانیكی ضعیف تر است. همین طور می توان زمان لازم برای تجزیه مواد را توسط منبع نور كنترل كرد، برای اینكه نور آبی آهسته تر تجزیه می كند اما ایمنی بهتری نسبت به نور ماوراء بنفش دارد.
این هیدروژل بعنوان بالن معده در معده خوك مورد آزمایش قرار گرفت. سپس یك چراغ ال ای دی آبی رنگ و قابل هضم به مدت شش ساعت در معده آن قرار گرفت و موجب شد بالن به آرامی تجزیه و در معده خوك حل شود. پژوهشگران می گویند كه این كار با یك چراغ با انرژی بالاتر قادر می باشد هیدروژل را طی ۳۰ دقیقه تجزیه كند.
آنها در آزمایشی دیگر با استفاده از این فنآوری جدید موفق به ساخت استنت مری شدند. همانطور كه در مورد بالن معده انجام شد، ایده این است كه به محض اینكه این ابزارها كار خودرا انجام دادند، تجزیه آنها توسط نور صورت گیرد و وقتی كه دیگر حضورشان لازم نباشد، از دستگاه گوارش رد و دفع شوند.
این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1398/10/30
13:57:36
5.0 / 5
4318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی