وقتی هوش مصنوعی روانشناسی را متحول می كند

وقتی هوش مصنوعی روانشناسی را متحول می كند لینك بگیر: پژوهشگران آمریكایی نوعی سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند كه می تواند به بررسی روزانه سلامت افراد بپردازد.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، كامپیوتر ها هم اكنون به خاطر پیشرفت هوش مصنوعی می توانند دستیار پزشكان باشند و در تشخیص بیماری و شناسایی نشانه های حیاتی بیماران به آنها كمك كنند.
پژوهشگران "دانشگاه كلرادو بولدر"(CU Boulder) اهتمام دارند یادگیری ماشینی را در حوزه روانشناسی به كار بگیرند. آنها این كار را با كمك یك اپلیكیشن تلفن همراه انجام می دهند كه می تواند وضعیت سلامت روانی بیمار را بهتر از انسان پیگیری كند.
"پیتر فولتز"(Peter Foltz)، استاد دانشگاه كلرادو بولدر و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: هدف ما این نیست كه با هر روشی، جایگزینی را برای پزشكان ارائه دهیم اما باور داریم كه می توانیم ابزاری ابداع نماییم كه امكان بررسی بهتر بیماران را فراهم آورد.
بررسی پژوهشگران نشان میدهد كه از هر پنج بزرگسال آمریكایی، یك نفر به بیماری روحی مبتلاست. بیشتر این افراد، ساكن مناطق دورافتاده ای هستند كه فاقد امكانات لازم در زمینه روانشناسی و روانپزشكی است. بقیه افراد نیز به خاطر دلایلی مانند نداشتن زمان كافی، به پزشك بازگشت نمی كنند.
"بریتا الوواگ"(Brita Elvevåg)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: انسان ها كامل نیستند؛ در نتیجه ممكنست گاهی حواس آنها پرت شود و برداشت اشتباهی از نشانه ها و سرنخ های آگهی دهنده داشته باشند. متاسفانه، هیچ شكلی از آزمایش خون وجود ندارد كه بتواند میزان سلامت روحی را مشخص نماید.
این گروه پژوهشی، یك فناوری مبتنی بر یادگیری ماشینی ابداع نموده اند كه می تواند تغییرات روزانه در گفتار را تشخیص دهد و برمبنای آنها، میزان سلامت روحی فرد را مشخص نماید. برای مثال، اگر جملاتی كه فرد به كار می برد، از یك الگوی منطقی پیروی نكنند، می توانند نشانه ای مهم از وجود اسكیزوفرنی باشند. تغییر در لحن و سرعت صحبت گاهی نشان دهنده افسردگی است و كاهش حافظه نیز می تواند نشان دهنده مشكلات شناختی و روحی باشد.


فولتز اضافه كرد: زبان، مسیر مهمی را برای تشخیص وضعیت سلامت روحی بیمار نشان میدهد. ما می توانیم با استفاده از تلفن همراه و هوش مصنوعی، تغییرات جزئی در گفتار بیماران را به صورت روزانه تشخیص دهیم.
فولتز و همكارانش، یك اپلیكیشن تلفن همراه عرضه كرده اند كه مجموعه ای از سوالات را با زمان پاسخ بین پنج تا ۱۰ دقیقه به بیماران ارائه می دهد. در این سوالات از بیماران درباره وضعیت روحی آنها سوال می شود، از آنها خواسته می شود تا یك داستان كوتاه تعریف كنند، به یك داستان گوش دهند و آنرا باردیگر تكرار كنند و سپس، مجموعه ای از آزمایش های حركتی را به آنها ارائه می دهد كه با لمس كردن انجام می شوند.
پژوهشگران، یك سیستم هوش مصنوعی نیز ابداع نموده اند كه نمونه های گفتاری را ارزیابی می نماید و به مقایسه آنها با نمونه های پیشین می پردازد كه از همان بیماران به دست آمده اند تا میزان سلامت روانی آنها مشخص شود.
این گروه پژوهشی در بررسی اخیر خود، از پزشكان خواستند تا به نمونه های گفتاری ۲۲۵ داوطلب كه نیمی از آنها به مشكلات روانی مبتلا بودند، گوش دهند و آنها را ارزیابی كنند. سپس، نتایج به دست آمده را با نتایج بررسی سیستم مبتنی بر یادگیری ماشینی مقایسه كردند.
فولتز اظهار داشت: ما در این بررسی دریافتیم كه مدلهای مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند با دقت پزشكان عمل كنند.
فولتز و همكارانش امیدوار هستند كه روزی سیستم هوش مصنوعی آنها، به یك روانپزشك تبدیل گردد و به ارزیابی و شناسایی بیماران در خانه بپردازد.
این پژوهش، در مجله "Schizophrenia Bulletin" به چاپ رسید.
منبع:

1398/08/23
10:16:39
5.0 / 5
4454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی