داستان مایكروسافت و موفقیت هایش

داستان مایكروسافت و موفقیت هایش لینك بگیر: مایكروسافت با سرمایه بیشتر از یك تریلیون دلاری یكی از موفق ترین شركت های فناوری در تاریخ است. محصولات آن هر روزه توسط صدها میلیون نفر در سراسر جهان استفاده می شود و لوگوی آن یكی از شناخته شده ترین لوگوها در دنیا است.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، ما به سراغ نخستین روزهای تشكیل مایكروسافت رفته ایم تا به بعضی از متداول ترین سؤالات در مورد این شركت پاسخ دهیم. با وجود این، این مقاله قرار نیست تاریخچه كاملی از این شركت باشد.
مایكروسافت از چه زمانی و از كجا شروع شد؟ شركتی كه سرانجام مایكروسافت شد، اولین بار توسط بیل گیتس(Bill Gates) و پل آلن(Paul Allen) در البوكركی نیومكزیكو در سال 1975 تأسیس شد.
این دو شریك از جوانی مشتاق برنامه نویسی بودند و با تاكید بر مهارت های خود توانستند زبان برنامه نویسی مخصوص خود موسوم به "Microsoft BASIC" را برمبنای زبان موجود در آن زمان به نام "BASIC" تولید كنند.
با گذشت حدوداً هشت هفته از تدوین زبان برنامه نویسی جدید، این دو كارآفرین خوش ذوق، آنرا در محصول شركت "میكرو ابزار دقیق و سیستم های سنجش از راه دور"(MITS) به كار بستند.
شركت "MITS" شركتی بود كه میكرو كامپیوتر "Altair 8800" را ساخت.
شركت "MITS" كار گیتس و آلن را دوست داشت و موافقت نمود كه محصولی را با نام "Altair BASIC" توزیع و به بازار عرضه نماید.
این معامله سبب شد گیتس و آلن شركت نرم افزاری خودرا راه اندازی كنند و اینگونه در آوریل 1975 مایكروسافت به دنیا آمد.
بیل گیتس می گوید: وقتی نخستین قرارداد را با MITS امضا كردیم، پل آلن و من به فكر اسم مایكرو-سافت افتادیم. به خاطر نمی آورم كه چرا ما آنرا با یك خط تیره و حرف اس بزرگ هجی كردیم.
از آن لحظه به بعد، مایكروسافت به رشد خود ادامه داد تا اینكه سرانجام امروز به یك غول فناوری تبدیل گشته است كه همه ما آنرا می شناسیم.


برهه های حساس تاریخی مایكروسافت چیست؟
ارائه یك تاریخچه جامع از مایكروسافت از حوصله این مقاله خارج است، اما طبق گفته های مایكروسافت در اینجا بعضی از تاریخ های مهم در رسیدن آنها به سلطه جهانی را بازگو می نماییم.
وقایع زیر بین سال های 1975 تا 2005 یعنی تا زمانی كه كنسول Xbox 360 ارائه شد، اتفاق افتاده است. چونكه بعد از آن مایكروسافت به یك غول فناوری تبدیل شد.
بیل گیتس چگونه با مایكروسافت رشد كرد؟
بطور خلاصه می توان اظهار داشت كه این بیل گیس نبود كه موجب ترقی اولیه مایكروسافت شد، چونكه ایده اصلی تولید یك زبان برنامه نویسی جدید ایده پل آلن بود.
در واقع آنچه موجب شد مایكروسافت حالا یك افسانه باشد، از الهام گرفتن از ایده پل آلن به وجود آمد.
در سال 1975 بیل گیتس دانشجوی كارشناسی دانشگاه هاروارد بود و پل آلن بعنوان یك برنامه نویس برای شركت هانی ول(Honeywell) كار می كرد. آلن در آن زمان یك جوان 22 ساله بود.
وی مقاله های در رابطه با هدف خودرا خواند و به ایده خود فكر كرد و با یك كپی از نسخه الكترونیك محبوب خود تصمیم گرفت به ملاقات دوست مدرسه خود بیل گیتس برود.
این دو نفر از روزهای آغازین مدرسه در پیش دانشگاهی(preparatory school) "لیك ساید"(Lakeside) كه یك مدرسه خصوصی در سیاتل بود با هم دوست بودند و از اشتیاق یكدیگر برای علوم كامپیوتر و برنامه نویسی مطلع بودند. در واقع آنها هر دو برنامه نویسان برجسته ای بودند و در سال 1971 استخدام شدند تا یك برنامه حقوق و دستمزد برای یك شركت بنویسند.
آلن ایده خودرا برای گیتس توضیح داد. ایده او تطبیق كد BASIC برای كامپیوتر Altair 8800 بود.
گیتس تحت تأثیر قرار گرفت و ایده آلن را دوست داشت و با تشویق آلن ترغیب شد كه هاروارد را ترك كند تا ایده تجاری خودرا دنبال كنند.
در آن زمان میكرورایانه ها مانند Altair 8800 كد منبع تهیه شده توسط مولف دستگاه را اجرا می كردند، اما فاقد مترجم و مفسر بودند. پل آلن استفاده از BASIC را برای توسعه چنین مترجمی پیشنهاد كرد.
ایده آنها منجر به پیدایش یك مترجم مبتنی بر BASIC برای ماشین هایی مانند 8800 و برنامه نویسان حرفه ای در سراسر جهان شد. این كار همین طور موجب شد هزینه میكرورایانه ها به طرز شایان توجهی كم شود و توسعه نرم افزار برای خیلی از افراد یك تجارت مناسب باشد.
آنها با تكمیل نمونه اولیه خود، دو نفری برای ارائه و نمایش كار خود به شكل حضوری به شركت "MITS" رفتند. "اد رابرتز" بنیانگذار "MITS" با این جلسه موافقت نمود آنچه را كه دید، دوست داشت و توافق كرد كه دستگاه جدیدی را با نرم افزار آلن و گیتس به نام Altair BASIC تولید كنند.
در فوریه سال 1975 آلن و گیتس كد خودرا به مبلغ 3000 دلار به MITS (چیزی بیشتر از 14 هزار دلار امروز، بعلاوه درصدی از پرداخت حق امتیاز (به ارزش امروزی حدود 840 هزار دلار) فروختند.
در همان سال شركت "Micro-Soft" بطور رسمی ثبت گردید و تا سال 1976 بطور رسمی در نیومكزیكو تاسیس شد.


نام مایكروسافت از كجا آمده است؟
در سال 1975 گیتس و آلن برای كار جدید خود به اسامی مختلفی فكر كردند.
آلن می گوید: ما در بوستون درباره اسامی مختلفی صحبت كردیم و من یك جای بحث گفتم، خوب، واضح است كه نام شركت مایكروسافت خواهد بود. اما گزینه های دیگری نیز روی میز وجود داشت.
بیل گیتس در این زمینه اظهار داشت: ما همین طور نام هایی مانند "Outcorporated Inc" و "Unlimited Ltd" را در نظر داشتیم، اما بیشتر شوخی می كردیم. درباره نام "Allen & Gates" هم خیلی صحبت كردیم، اما به این نتیجه رسیدیم كه ایده خوبی نیست.
در نهایت نام مایكروسافت تصویب گردید كه ایده آلن بود و از تركیب دو كلمه مایكروكامپیوتر و سافت ور(نرم افزار) ساخته شده است.
پس از تاسیس دفتر در سال 1976، آنها نخستین دفتر بین المللی خودرا به نام ASCII Microsoft در ژاپن در سال 1977 افتتاح كردند.
دو سال بعد در سال 1979، این شركت به "بلویو" در ایالت واشنگتن نقل مكان كرد و سرانجام در سال 1981 بعنوان شركت مایكروسافت خودرا تثبیت كرد.
سرانجام بیل گیتس نقش رئیس شركت و رئیس هیئت مدیره را بر عهده گرفت و پل آلن معاون رئیس این شركت شد.1398/08/11
11:20:05
5.0 / 5
4625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی