در گفت وگو با لینك بگیر اعلام شد

افزایش برداشت از میدان نفتی بلال با نانو سیالات، حضور نفتی ها در نمایشگاه نانو فناوری

افزایش برداشت از میدان نفتی بلال با نانو سیالات، حضور نفتی ها در نمایشگاه نانو فناوری به گزارش لینك بگیر مدیر پژوهش و فناوری شركت نفت از انجام فاز آزمایشی نانو سیال در میدان نفتی بلال برای افزایش ازدیاد برداشت اطلاع داد و اظهار داشت: این شركت در تلاش است تا با حضور در نمایشگاه فناوری نانو علاوه بر آنكه توانمندی های خویش را در حوزه كاربردهای نانو در صنعت نفت عرضه نماید، با توانمندی های شركت های فناور در این عرصه آشنا شود.


دكتر ابراهیم طالقانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه كاربردهای فناوری نانو در حوزه های بالادستی نفت كمتر شناخته شده است، اضافه كرد: عموما این فناوری برای ساخت تجهیزات و لوازم مصرفی صنعت نفت خودرا نشان داده است.
وی افزود: بدین جهت در مجموعه شركت ملی نفت كمیته ای به نام "كمیته نانو" را تشكیل دادیم و در زمینه كاربردهای علم و فناوری نانو در بخش بالادستی احصا می كنیم؛ بدین جهت از شركت های عملیاتی و بخش های مختلف این صنعت دعوت می نماییم و با همكاری مدیریت كالا كه خریدها را بر عهده دارد، در تلاش هستیم تا تجهیزات و موادی را تهیه نماییم كه كارایی آنها با علم و فناوری نانو ارتقا یافته باشد.
طالقانی با اشاره به اینكه سوژه كاری این كمیته سوژه جدیدی نیست، اشاره كرد: این كمیته جلساتی را برگزار كرده است و تمامی نیازهای عملیاتی و كالایی شركت های فرعی حوزه نفت كه می تواند مشمول سوژه این كمیته باشد را مشخص كردند و بزودی لیست حوزه هایی كه قابلیت رسوخ فناوری نانو در آنها است را منتشر می نماییم.
بگفته وی در هفته آینده لیست اولیه این كمیته اعلام خواهد شد.
اجرای كاربردی كردن نانو فناوری در فاز آزمایشی
مدیر پژوهش و فناوری شركت نفت، ماموریت اصلی شركت نفت را تولید نفت ذكر كرد و افزود: در این راستا در تلاش هستیم از فناوری نانو برای تولید و ازدیاد برداشت نفت بهره ببریم؛ بدین جهت پروژه ای را در این زمینه تعریف كردیم.
طالقانی در این زمینه توضیح داد: برای این منظور یكی از میادین نفتی به نام میدان "بلال" در شركت نفت فلات قاره كاندید برای تزریق سیال ویژه ای شد.
وی با تاكید بر اینكه این سیال با استفاده از فناوری نانو تولید شده است، اظهار نمود: این سیال به همراه مواد تزریقی در میدان نفتی بلال تزریق خواهد شد و آزمایش های اولیه این پروژه نشان داد كه این نانو سیال توانست به مقدار چشمگیری میزان تولید نفت را افزایش دهد كه این امر نتیجه امیدواركننده ای است.
مدیر پژوهش و فناوری شركت نفت: افزود: بر این اساس تولید چندین بشكه از این نانو سیال را در دستور كار داریم و مقرر است این میزان در چاه كاندید تزریق شود تا آثار ازدیاد برداشت را با استفاده از مواد مشاهده نماییم.
وی ابراز امیدواری كرد كه با استفاده از این نانوسیال شاهد افزایش چشم گیر از چاه ها نفت باشیم و افزود: ما تابحال از سیال نانو برای تزریق استفاده نكرده بودیم و این نخستین تجربه ازدیاد برداشتی ما با استفاده از نانو بود كه با همكاری شركت نفت فلات قاره در میدان نفتی بلال در حال انجام می باشد.
طالقانی، این طرح را متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت ذكر كرد و افزود: با انجام تست میدانی می توانیم با اطمینان بیشتری اعلام نماییم كه درصد تولید ناشی از نانو فناوری به چه میزان بوده است.
حضور نفتی ها در نمایشگاه نانو فناوری
مدیر پژوهش و فناوری شركت نفت با اشاره به برگزاری نمایشگاه فناوری نانو كه از فردا پنج شنبه شروع می شود و تا 21 مهرماه ادامه دارد، اشاره كرد: در این نمایشگاه همه نخبگان و دانشمندان این حوزه حضور دارند و ما در این نمایشگاه حضور داریم تا آنچه را كه تابحال در حوزه كاربردهای نانو در صنعت نفت دست یافتیم، به آنها ارائه دهیم.
وی افزود: از طرف دیگر در تلاش خواهیم بود تا با دستاوردهای شركت های دانش بنیان و مراكز تحقیقاتی با كاربرد در صنعت نفت آشنا شویم.
طالقانی اشاره كرد: برگزاری این نمایشگاه موجب می شود تا ما با بضاعت و بنیه كشور در حوزه علم و فناوری نانو آشنا شویم، ضمن آنكه زمینه های همكاریهای دیگری را با شركت های فناور و دانش بنیان در بخش نانو ایجاد خواهدنمود.1398/07/18
14:40:19
5.0 / 5
4919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی