با همكاری دانشگاه علوم بهزیستی و دانشگاه كلن آلمان محقق شد

شناسایی مشخصات ژنتیكی گستره ژنومی جمعیت ایرانی

شناسایی مشخصات ژنتیكی گستره ژنومی جمعیت ایرانی به گزارش لینك بگیر برای اولین بار، ˮشناسایی مشخصات ژنتیكی گستره ژنومی جمعیت ایرانیˮ، طی مطالعه ای مشترك به سرپرستی پروفسور ˮحسین نجم آبادیˮ و پروفسور ˮ مایكل ناتناگلˮ و تیم تحت سرپرستی آنها در مركز تحقیقات ژنتیك دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران و مركز ژنومیك دانشگاه كلن آلمان، انجام شد. نتایج این مطالعات می تواند به تشخیص بیماری ها و هم تكوین و توسعه درمان های شخصی سازی كمك نماید.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، پروفسور "حسین نجم آبادی" رئیس مركز تحقیقات ژنتیك دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره این تحقیق اظهار داشت: نتایج حاصل از این تحقیق بین المللی كه در طول سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ انجام شده است، علاوه بر ارزش علمی در تحقیقات پزشكی، زمینه مطالعات گسترده تر در حیطه بیماری های ژنتیكی و روندهای تاریخی مهاجرتی را فراهم نموده و به واضح تر شدن مسیرهای مهاجرتی در گذشته و اقتباس زبانی از جانب جمعیت های بومی كمك می نماید.
وی اظهار نمود: مجموعه داده های حاصل از این تحقیق كه برای تحقیقات آتی در زمینه بیماری های ژنتیكی نادر و شایع بسیار پرارزش خواهد بود، در ژورنال " PLOS Genetics " به آدرس https: //doi.org/۱۰، ۱۳۷۱/journal.pgen.۱۰۰۸۳۸۵ و با عنوان "واریاسیون ژنتیكی متمایز و هتروژنیتی در جمعیت ایرانی" به چاپ رسیده است.
رئیس مركز تحقیقات ژنتیك دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینكه مراكز تحقیقاتی ایرانی و آلمانی مورد اشاره با خیلی از دانشگاه های دیگر در ایران و همینطور دانشگاه سیدنی استرالیا همكاری كردند، اضافه كرد: محققان اصلی این تحقیق معتقدند كه "اطلاعات ژنتیكی ایران بخصوص به لحاظ پر كردن خلا اطلاعات ژنتیكی یك جمعیت شاخص، یعنی داده های گستره ژنومی یك جمعیت بزرگ در یك منطقه مهم از دنیا، از اهمیت شایانی برخوردار است".
نجم آبادی توضیح داد: تیم محققان این تحقیق، داده های حاصل از ژنوتیپ در گستره ژنوم تعداد ۱۰۲۱ نمونه از داوطلبان سراسر كشور كه والدین یا اجداد آنها از ۱۱ گروه نژادی ایران شامل گروه های بزرگ مانند فارس و آذری و هم گروه های كوچك تر ایرانی مانند عرب و بلوچ٬ تركمن٬ سیستانی٬ كرد٬ گیلك، لر٬ مازندرانی٬ و ساكنان جزایر خلیج فارس بودند را مورد بررسی قرار دادند.
وی ادامه داد: علاوه بر این، محققان، اطلاعات ژنومیك این جمعیت ها را در كنار اطلاعات ژنومی انتشار یافته از جمعیت های زنده بشری و داده های ۸۰۰ نمونه كشف شده از افرادی كه در این منطقه و حوالی آن از هزاران سال پیش زندگی می كردند، قرار داده و آنها را با هم مقایسه كردند.
رئیس مركز تحقیقات ژنتیك دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح كرد: از زمان مهاجرت بشر امروزی از آفریقا، ایران در یك چهارراه مهاجرتی قرار داشته است. علاوه بر این، این كشور به صورت مكرر با جریان ژنتیكی ورودی مهاجران در هزاره های گذشته مواجه بوده است، افرادی با زبان هندی-اروپایی در این منطقه سكنی گزیدند و هم چنین عرب ها در قرن هفتم، این سرزمین را فتح كرده و كمی بعد، ترك زبانانی از آسیای مركزی به این جمعیت ملحق شدند كه در نتیجه، جمعیت كنونی ایران شامل گروه های نژادی، مذهبی و زبانی مختلفی است.
نجم آبادی تصریح كرد: علاوه بر این، از گذشته های دور، ایران نقش مهمی به لحاظ فرهنگی و سیاسی در آسیای مركزی و غربی ایفا كرده است؛ اما بر خلاف اندازه و موقعیت جغرافیایی این كشور و هم تاثیرات فرهنگی آن، تابحال از مطالعات ژنتیك جمعیت انسانی مغفول مانده، و سبب شده كه اطلاعات ژنتیكی اندكی از این جمعیت در دست باشد.
وی اظهار نمود: تا به امروز، خیلی از دانشمندان تصور می كردند كه از لحاظ واریاسیون های ژنتیكی در جمعیت ایرانی حاضر، یك هموژنیتی وجود دارد. با این وجود، این مطالعه جدید نشان داد كه توزیع این واریاسیون دارای ریشه های عمیق بوده و بسیار هتروژن و با تفاوت های بسیار ظریف و دقیق است.
رئیس مركز تحقیقات ژنتیك دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تاكید كرد: "داده های ما مطرح كننده وجود خوشه مركزی ایرانی است كه به صورت قابل توجهی در برگیرنده آذری ها و عرب های ایرانی است. چهار گروه نژادی دیگر ایران (بلوچ٬ ساكنین جزایر خلیج فارس، سیستانی و تركمن)٬ با وجودی كه جهت گیری دائمی به سمت خوشه مركزی ایرانی دارند، ولی حاصل یك ادغام ژنتیكی قابل ملاحظه با مشاركت جمعیت های اجدادی متفاوت هستند".
نجم آبادی اضافه كرد: همكاری دو مركز تحقیقاتی ایرانی و آلمانی در پژوهش مورد اشاره، به درك بهتر الگوهای متنوع ژنتیك انسانی و ماركرهای informative با كاربرد در پزشكی قانونی و ژنتیك پزشكی، خصوصاً در زمینه تشخیص بیماری ها و هم تكوین و توسعه درمان های شخصی سازی كمك شایانی می كند.
او در آخر این گفتگو، خاطرنشان كرد: اجرای این مطالعه مگر با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و هم نظارت مسئول كمیته كشوری اخلاق پزشكی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و كمك های مستمر آنها امكان پذیر نبوده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی، پروفسور "حسین نجم آبادی " رئیس مركز تحقیقات ژنتیك دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی كه دارای كرسی پژوهشی كشوری است و تیم تحت سرپرستی ایشان، از سال ۱۳۸۱ شناسایی علل ژنتیكی بیماری های منوژنیك را آغاز كردند و تابحال حدود ۲۰۰ ژن جدید را كه اختصاصاً در كم توانی ذهنی و ناشنوایی ارثی نقش دارند، شناسایی كرده اند. نجم آبادی همینطور اخیراً مركزی با عنوان " مركز ژنومیك كشوری " و به منظور شناسایی علل ژنتیكی بیماری های منوژنیك تاسیس كرده و كاتالوگی از واریاسیون های ژنومیك جمعیت ایرانی را در سال ۲۰۱۸ معرفی كرده است.
گروه تحقیقاتی تحت سرپرستی پروفسور "مایكل ناتناگل " هم در مركز ژنومیك كلن آلمان بر روی ژنتیك آماری از قبیل ژنتیك اپیدمیولوژی، ژنتیك جمعیت و ژنتیك پزشكی قانونی تمركز دارد. این مركز در تحقیقات خود از مجموعه داده های گستره ژنومی روزافزون حاصل از ژنوتایپینگ، توالی یابی نسل جدید (Next-generation sequencing) و هم ماركرهای ژنتیكی پزشكی قانونی، استفاده می نماید.1398/07/07
19:18:08
5.0 / 5
4230
تگهای خبر: تحقیقات , سئو , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی