در گفت وگو با لینك بگیر اعلام شد

راهكاری فناورانه برای جلوگیری از دستكاری كیلومترشمار خودرو ها

راهكاری فناورانه برای جلوگیری از دستكاری كیلومترشمار خودرو ها لینك بگیر: پژوهشگران پارك فناوری دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از دوربین های پلاك خوان روشی را برای میزان پیمایش خودرو ها ارائه كردند و بگفته آنها این روش نه تنها از دستكاری كیلومترشمار خودرو ها می كاهد، بلكه می تواند در ستاندن مالیات و عوارض خودرو ها به منظور كاهش آلودگی هوا و سفرهای غیرضروری در شهرها مؤثر باشد.


دكتر سارا ابراهیمیان، مجری طرح در گفت و گو با ایسنا یافتن میزان پیمایش خودرو ها را چالشی بر سر راه مهندسین و دست اندركاران صنعت حمل و نقل دانست و اظهار داشت: برآورد دقیق میزان پیمایش خودرو ها با استفاده از كیلومترشمار خودرو ها و یا GPS به دست می آید كه این روش دو مشكل اساسی را به دنبال دارد.
وی گران بودن را یكی از این مشكلات ذكر كرد و افزود: از طرف دیگر هر خودرو بایستی مجهز به سخت افزارهایی برای برآورد كیلومترشمار شود كه در این صورت همواره احتمال دستكاری در تجهیزات نصب شده بر روی خودرو ها وجود دارد.
ابراهیمیان با اشاره به انجام مطالعاتی برای برآورد دقیق میزان پیمایش خودرو ها در پارك علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، اشاره كرد: در این مطالعات روشی را ارائه كردیم كه بدون استفاده از كیلومتر شمار و یا GPS تنها با استفاده از دوربین های پلاك خوان قادر هستیم میزان پیمایش خودرو ها را به دست آوریم.
وی با اشاره به مكانیزم برآورد میزان پیمایش خودرو با استفاده از این روش، با تاكید بر اینكه در این روش تنها نیاز به اطلاعات پلاك خودرو داریم، اشاره كرد: زمانی كه خودرو از جلوی یك یا چند دوربین پلاك خوان عبور می كند، اطلاعات پلاك توسط این دوربین ها ثبت می شود و زمانی كه این اطلاعات در كنار هم قرار گیرند، می توان با پردازش آنها و بررسی مسیرهای عبوری، میزان پیمایش خودرو ها را محاسبه كرد.
مجری طرح با اشاره به اقدامات انجام شده در این طرح به منظور ارتقای دقت در برآورد میزان پیمایش خودرو ها، تصریح كرد: برای پیدا كردن میزان پیمایش دقیق خودرو ها یكسری الگوریتم های كاهش خطا اعمال شد تا بتوانیم برخی خطاهای محاسباتی ناشی از تعدد مسیرها درخلال دو دوربین و همین طور خرابی احتمالی برخی دوربین های دخیل در محاسبات را كاهش دهیم و بررسی های ما نشان داد كه این الگوریتم ها قادر هستند میزان پیمایش را با دقت بالا برآورد كنند.
ابراهیمیان با تاكید بر اینكه این روش مزایای زیادی را در پیدا كردن میزان دقیق پیمایش خودرو به دنبال دارد، اظهار نمود: كمترین كاربرد این روش در شناسایی و ارزیابی دقیق خودرو ها است. آمارهای جهانی نشان داده است كیلومترشمار خودرو ها دستكاری می شود؛ بدین جهت خریداران خودرو های دست دوم اطلاعات زیادی درباب میزان پیمایش خودرو ها ندارند و با استفاده از این روش می توان اطلاعات دقیقی در این زمینه به خریداران ارائه كرد.
وی بی نیازی خودرو ها از نصب تجهیزات اضافی را از دیگر مزایای این دستاورد علمی نام برد و اضافه كرد: با استفاده از این روش می توان عوارض، مالیات و بیمه خودرو ها را برمبنای میزان پیمایش محاسبه كرد. تحقیقات انجام شده نشان داده است ستاندن بیمه و یا عوارض برمبنای پیمایش خودرو ها می تواند تاثیرات خوبی در كاهش سفرهای غیر ضروری، كاهش آلودگی های هوا، اجرای عدالت و كاهش تصادفات داشته باشد.
وی نظارت بر كار قطعه سازان را از دیگر مزایای این طرح عنوان نمود و تصریح كرد: اگر مقرر است قطعه ای در میزان پیمایش خاصی كار كند، با این روش می توان بررسی كرد كه قطعات ساخته شده در چه میزانی از پیمایش مستهلك می شوند.
این محقق با اشاره به اینكه این روش همین طور می تواند راهكاری جهت بررسی كیفیت خودرو ها باشد، توضیح داد: با این روش، می توان خودروهایی كه به سبب پیمایش زیاد دارای لاستیك ها و یا قطعات پوسیده و یا حتی روغن سوخته هستند را شناسایی كرد و با ارسال پیامكی از مالكان خودرو ها خواست كه نسبت به تعویض قطعات پوسیده خودروی خود اقدام نمایند. این امر كاهش تصادفات و كاهش آلودگی هوا را به همراه دارد.
وی در پاسخ به این پرسش كه برای اجرای كامل این طرح باید تمام سطح شهر مجهز به دوربین شود یا خیر، اظهار داشت: پژوهش هایی كه انجام دادیم، نشان داده است برای این امر نیاز به نصب دوربین های زیادی نیست تا با دقت بالا میزان پیمایش را محاسبه نماییم، ولی اینكه در كجاها دوربین ها نصب شود تا بتوان با دقت بالا میزان پیمایش را محاسبه كرد، یكی از موضوعات پژوهشی ما در این طرح بوده است و تا حد زیادی انجام شده؛ ولی بررسی های ما نشان داد كه برای این منظور نیاز به تعداد دوربین های زیادی نیست.
بگفته وی، پایلوت این طرح در پارك فناوری تربیت مدرس اجرایی شده و نتایج آن نشان داد كه این روش در محاسبه پیمایش خودرو ها از دقت بالایی برخوردار می باشد.
منبع:

1398/06/19
23:20:37
5.0 / 5
4827
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی