در گفت وگو با لینك بگیر مطرح شد

بررسی اثرات سیل اخیر بر خلیج فارس در گشت تحقیقاتی پژوهشگاه اقیانوس شناسی

بررسی اثرات سیل اخیر بر خلیج فارس در گشت تحقیقاتی پژوهشگاه اقیانوس شناسی لینك بگیر: معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با اشاره به آغاز پنجمین دوره گشت تحقیقاتی خلیج فارس، اظهار داشت: در این گشت علاوه بر مطالعات جنبه های مختلف دریایی به بررسی اثرات سیلاب های اخیر بر محیط خلیج فارس پرداخته خواهد شد.


دكتر حمید علیزاده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به آغاز گشت دریایی خلیج فارس با اشاره به اینكه این گشت دریایی به مناسبت روز خلیج فارس انجام می شود، اضافه كرد: گشت تحقیقاتی خلیج فارس از "بوشهر" شروع می شود و تا نیمه شمالی كه متعلق به ایران است، ادامه دارد؛ ضمن آنكه این مطالعات، منطقه مكران را پوشش می دهد.
وی درباب موارد مورد مطالعه در این گشت تحقیقاتی، توضیح داد: با عنایت به سیلاب های اخیر تعداد ایستگاه هایی كه در شمال خلیج فارس برای اندازه گیری ها نصب شده است، افزایش یافته تا اثرات سیلاب را در منطقه خلیج فارس مورد ارزیابی و پایش قرار دهیم.
علیزاده افزود: در این گشت كه از دهانه اروندرود در خلیج فارس تا مرزهای اقیانوس هند در دریای عمان امتداد می یابد، مبادرت به جمع آوری نمونه های فیزیك، شیمی، زمین شناسی و زیست شناسی در خلیج فارس و دریای عمان در ۶۵ ایستگاه در چارچوب ۱۱ ترانسكت خواهد شد. بررسی وضعیت آلودگی در دریای جنوب كشور و لایه كم اكسیژن در دریای عمان از دیگر موارد مورد بررسی این گشت تحقیقاتی خواهد بود.
معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، زمان این تحقیقات را دو هفته ای اعلام نمود و تصریح كرد: در صورتیكه هوا مساعد باشد و محققان به سبب بدی هوا مجبور نباشند به بندر بازگردند، به سبب دوری از شرایط مواج دریا، مدت گشت تحقیقاتی خلیج فارس ۲ هفته تعیین شده است.
به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، طرح نخستین كشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای ساخت داخل برای شناخت بیشتر خلیج فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه های تحقیقاتی دریایی در سال ۸۸ از طرف پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به معاونت وقت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد. پروسه ساخت این كشتی چهار سال طول كشید و با هزینه ای بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان ساخته شد؛ ولی ۴۰ درصد صرفه جویی ارزی برای كشور به دنبال داشته است تا توان تحقیقات ایران را در آب های كشور، منطقه و آب های اقیانوسی جهان افزایش دهد.


كشتی اقیانوس شناسی كاوشگر خلیج فارس با برد عملیاتی ۳ هزار مایل دریایی، ماندگاری ۴۰ روز در دریا و سرعت ۱۵ گره دریایی دارای قدرت مانورپذیری بسیار خوبی است. این شناور مجهز به سیستم های ارتباط ماهواره ای، سیستم رانش پیشرفته CPP، سیستم انتقال داده و سیستم DP در تثبیت دینامیكی كشتی است. این شناور در تحقیقات در زمینه فیزیك دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، زمین شناسی دریا، ژئوفیزیك دریا، هواشناسی تخصصی شامل اتمسفر و اقلیم شناسی و نقشه برداری دریا كاربرد دارد.
كشتی تحقیقاتی كاوشگر خلیج فارس سرعتی حدود ۱۵ گره دریایی دارد و برای نمونه برداری تا عمق ۳۰۰۰ متر زیر سطح دریا از رسوبات كف دریاها قابل استفاده می باشد. هم اكنون این كاوشگر ظرفیت پذیرش ۱۶ محقق و ۱۱ نفر را در بخش خدمات دارد. این كاوشگر به سامانه تثبیت موقعیت دینامیكی، آزمایشگاه تر، خشك، انبار، سردخانه زیر صفر درجه (منفی ۲۰ درجه سانتی گراد)، سردخانه بالای صفر درجه (۴ درجه سانتی گراد) و كمپرسور برای ابزارهای بادی مجهز است.
با طراحی و ساخت این شناور، از طرف پژوهشگاه اقیانوس شناسی تابحال گشت های تحقیقاتی از خلیج فارس و دریای عمان برگزار شده است و پنجمین دوره آن از روز گذشته، چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه شروع شده و به مدت ۲ هفته ادامه دارد.
مطالعات فیزیك دریا، شیمی دریا، زمین شناسی دریا، زیست شناسی دریا، هواشناسی دریا، اقیانوس شناسی ماهواره ای و مهندسی دریا همچون زمینه های مطالعاتی این گشت های دریایی است.
منبع:

1398/02/13
12:31:22
5.0 / 5
4329
تگهای خبر: تحقیقات , خدمات , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی