رییس جمهور منتخب درباره ی اینترنت چه وعده هایی داد؟

رییس جمهور منتخب درباره ی اینترنت چه وعده هایی داد؟ لینک بگیر: بعد از اعلام نهادهای رسمی روز گذشته مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رییس جمهور منتخب معرفی شد؛ او طی روزهای گذشته، در گفت وگوها و مناظره های مختلف نظرات و دیدگاه های خودرا در عرصه اینترنت، فیلترینگ، دسترسی آزاد به فضای مجازی مطرح و راهکارهایی را برای تغییر شرایط موجود ارائه نمود.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا، رو جمعه دومین مرحله انتخابات ریاست جمهوری انجام شد و طبق اعلام رسمی، مسعود پزشکیان با اختصاص ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رأی به عنوان نهمین رئیس جمهور ایران برگزیده شد. وی در ضمن مناظرات و همایش های خود درباره ی مسائل مختلف اقتصادی همچون اینترنت، فضای مجازی، فیلترینگ و کسب و کارهای اینترنتی اظهار نظر کرده است.

استفاده از اینترنت و خاصیت های نهفته آن یکی از مهم ترین دلایلی است که کاربران در همه کشورها زمان قابل توجهی از روز خودرا صرف تکنولوژی های روز دنیا و تجهیزات کامپیوتری می کنند؛ بدین سبب اینترنت را می توان یکی از برجسته ترین ابداعات بشر در حوزه ارتباطات در طول تاریخ دانست. از آنجا که در ایران هم همانند سایر کشورها دسترسی به اینترنت و کسب و کارهای فضای مجازی فراگیر شده است، فراهم کردن بستری مناسب برای فعالیت کاربران و صاحبان کسب وکارها از ملزومات دولت شمرده می شود.

اواخر تابستان سال ۱۴۰۱ بود که بنابر دستور مراجع ذی صلاح محدودیت هایی برای تعدادی از رسانه های اجتماعی خارجی رخ داد و بدنبال این اتفاق، کسب و کارهای اینترنتی با چالش هایی مواجه گشتند. بااینکه کوشش های بسیاری در مدت سه سال قبل برای توسعه کسب وکارها در پلت فرم های داخلی و بهبود وضعیت اینترنت انجام شد؛ اما همچنان این انتظار از طرف کاربران و شهروندان برای دسترسی سهل به پلت فرم های خارجی وجود دارد. مسئله ای که با مطرح شدن بحث انتخابات، شهروندان درخواست بهبود شرایط اینترنت و دسترسی به فضای به پلت فرم های را از رییس جمهور و مسئولان او مطرح نمودند.

دولت تمام قد در مقابل فیلترکردن و فیلترشکن بازی می ایستد

مسعود پزشکیان در این زمینه اظهار کرده است: جهان با سرعت به سمت دسترسی های کم هزینه و پرسرعت به اینترنت حرکت می کند و من آمده ام تا موانع دسترسی مردم و صاحبان کسب وکار را به تازه ترین فناوری های عصر بردارم. او تضمین داده که تمام دولت در مقابل فیلتر کردن و فیلترشکن بازی تمام قد بایستد.

وی در سومین مناظره به ارائه راهکارهایی در عرصه فضای مجازی پرداخت و با اعلان اینکه با اعمال فیلترینگ خیلی از مشاغل را از دست داده ایم اظهار داشت: خیلی از افرادی که بوسیله فضای مجازی امرار معاش می کردند با اعمال فیلترینگ زندگی شان به هم ریخت و میلیونها انسان با این اقدامی که انجام شد تحت تاثیر قرار گرفتند.

رییس جمهور منتخب با اشاره به رونق کاسبی فروشندگان فیلترشکن اظهار داشت: این که چرا بررسی و پیگیری نمی کنند که چه کسی است فیلترشکن ها را می فروشد، موضوع قابل بحثی است؛ وقتی از وضعیت فضای مجازی صحبت می شود اینطور بنظر می رسد که مشکل جای دیگری است چونکه همه موافقیم که فیلترینگ نباشد.برخی مفسرین بر این عقیده اند که بدافزار بودن خاصیت وی پی ان نیست و این مساله در مورد همه اپلیکیشن ها صدق می کند و حتی یک اپلیکیشن ماشین حساب هم ممکنست بدافزار باشد؛ اما محدود کردن برخی از پلتفرم ها در سالهای قبل مردم را با این خطر مواجه کرد و سبب شده اکثرا به وی پی ان ها و اپلیکیشن های ناشناس روی بیاورند این درحالی است که این اپلیکیشن ها ممکنست دسترسی های غیرمتعارفی مثل مکان و فهرست مخاطبان را بگیرند و از این اطلاعات سوء بهره گیرند.

همانگونه که پیش تر اشاره شد قسمتی از درخواست های کاربران و البته کارشناسان به تسهیل رشد حوزه اقتصاد دیجیتال باز می گردد. اقتصاد دیجیتال فضای بکری است که می تواند مشاغل زیادی را برای کشور بوجود آورد و فقط بحث هزینه ها نیست و هم اکنون یکی از حوزه های جدیدی که می تواند شرایط جدید را برای افزایش اشتغال فراهم آورد، فضای مجازی و استفاده از اقتصاد دیجیتال است.

در این راستا فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال مطرح نمودند یکی از اقداماتی که می توان در عرصه اقتصاد دیجیتال دنبال کرد، این است که اجازه داده شود پلت فرم های گوناگون بتوانند در این بخش فعالیت کنند برای اینکه بر طبق این سکوها و پلت فرم هاست که خرید و فروش و داد و ستد و کسب وکار می تواند شکل بگیرد.

باید دسترسی به فضای مجازی را آزاد کنیم

رئیس جمهور منتخب در گفت وگوهای خود اعلام نموده بود اعتقادش بر این است که باید دسترسی به فضای مجازی را آزاد کنیم؛ توییتر محل آموزش است، می توانیم خیلی از علوم را از آنجا یاد بگیریم و ارتباطات خودرا افزایش دهیم.

او گفته بود اگر من رییس جمهور شوم بطور قطع در مقابل ممنوعیت هایی که اعمال شده و سبب عصبانیت شده و سبب تخریب خیلی از مشاغلی که در فضای مجازی وجود داشت شده است، می ایستم؛ این به مفهوم آن نیست که اگر مقرر است در بحران های خاصی مداخله شود، مداخله ای نشود؛ این مداخلات صورت خواهد گرفت چونکه همه کشورها در زمان بحران در دسترسی به اینترنت اختلال ایجاد می کنند اما الان وقتی که فضا آزاد است چه ضرورتی دارد ما بیاییم اینترنت را قطع نماییم و فیلتر بگذاریم و عده ای پیدا شوند که فیلترشکن بفروشند.

او با تکیه بر این که دسترسی به فضاهای مستهجن با بهره گیری از فیلترشکن خیلی آسان تر شده است، افزود: دولت باید نظارت و پیشگیری کند تا کاربران اینترنت به آن فضاها نروند؛ دولت با آزاد کردن اینترنت می تواند فضا را مدیریت کند چونکه در صورت مدیریت دولت، او می تواند اجازه ندهد که کاربران به فضاهایی که نباید بروند، مراجعه کنند اما در عین حال نیز باید از اجازه مردم از این فضا بهره گیرند.

با این اوصاف با توجه به این که رییس جمهور منتخب دیدگاه های خودرا درباره ی فیلترینگ، دسترسی آزاد به فضای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی اعلام نموده است همین طور باتوجه به رشد سرعت فناوری و تکنولوژی، این انتظار از طرف شهروندان و فعالان این حوزه وجود دارد تا با اتخاد تدابیری صحیح از طرف وی و وزیر ارتباطات دولت چهاردهم، قسمتی از نارضایتی ها رفع و بر رونق کسب و کارهای اینترنتی افزوده شود.

منبع:

1403/04/18
12:56:38
0.0 / 5
90
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی