زندگی بر روی زمین مسطح چگونه خواهد بود؟

زندگی بر روی زمین مسطح چگونه خواهد بود؟ اگر زمین، این سیاره ی آبی رنگ کروی مسطح بود چه اتفاقی رخ می داد؟ زندگی بر روی زمین تخت چگونه خواهد بود؟


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، اگر زمین کروی نبود تفاوت های زیادی به وجود می آمد که در این جا به هشت مورد از آنها می پردازیم.
۱. خداحافظ جاذبه!
گرانش در کره ی زمین بطور مساوی پخش می شود و فرقی نمی کند در کجای این سیاره قرار داشته باشید. برای داشتن زمینی مسطح باید جاذبه از بین برود. طبق محاسبات انجام شده توسط جیمز کلرک مکسول(James Clerk Maxwell)، ریاضی دان و فیزیک دان در دهه ۱۸۵۰، یک زمین تخت نمی تواند جاذبه داشته باشد.
با این وجود بگفته جیمز دیویس(James Davis)، ژئوفیزیکدان از دانشگاه کلمبیا این احتمال نیز وجود دارد که گرانش در یک زمین تخت وجود داشته باشد و در مرکز آن به بیشترین حد خود برسد و همه چیز را به سمت مرکز بکشاند.
۲. اتمسفر ناپدید می شود
بدون وجود جاذبه، زمین مسطح قادر به حفظ گازهای اطراف خود نیست. نیروی گرانش جو زمین را حفظ می نماید و بدون حضور این جو آسمان زمین دیگر آبی رنگ نخواهد بود و رنگ سیاه به خود می گیرد به قول لوئیس ویلا زون(Luis Villazon)، یک جانورشناس، نبود اتمسفر موجب به وجود آمدن خلا شده و گیاهان و حیوانات از بین خواهند رفت.
نبود اتمسفر موجب تبخیر آب ها می شود برای اینکه نقطه جوش آب با میزان فشار جو تنظیم می گردد و آب های سطح زمین نیز در اثر سرما یخ می بندند با این وجود امکان زنده ماندن برخی ارگانیسم های آبی که بدون نیاز به اکسیژن زندگی می کنند وجود دارد.
۳. باران فقط در مرکز صفحه ی زمین بصورت عمود می بارد
اگر جاذبه در مرکز زمین مسطح وجود داشته باشد که در این مورد قطب شمال خواهد بود باران نیز در این منطقه که دارای جاذبه است بصورت عمودی خواهد بارید. باران در سایر مناطق بصورت مایل می بارد. آب دریاها و رودخانه ها نیز به سمت مرکز زمین یعنی قطب شمال حرکت می کنند تا جایی که در لبه های زمین هیچ آبی باقی نمی ماند.
۴. همه ی ما در مسیریابی گرفتار مشکل می شویم
در صورتیکه زمین مسطح باشد هیچ ماهواره ای وجود نخواهد داشت برای اینکه چرخیدن در مدار یک صفحه ی مسطح دشوار است. به قول دیویس، ماهواره هایی وجود دارند که جامعه به آنها وابسته است و تصور زمین بدون وجود سامانه موقعیت یاب جهانی(GPS) دشوار است. ما از جی پی اس بر روی موبایل هایمان برای موقعیت یابی استفاده می نماییم. خدمات اضطراری نیز از آن برای یافتن محل فرد لطمه دیده استفاده می نمایند. این سامانه می تواند موجب نجات جان افراد شود.
۵. برخی سفرها تا ابد طول می کشد
مسافت ها طولانی تر خواهد شد. طبق نظریه زمین مسطح، قطب شمال در مرکز زمین قرار خواهد گرفت و قطب جنوب دیواری از یخ دور زمین تشکیل خواهد داد که جلوی افتادن افراد از لبه ها را می گیرد اما اگر نتوانیم به دور سیاره پرواز نماییم و کره ی زمین را دور بزنیم باید تمام مسیر را مستقیم پرواز نماییم این مساله موجب افزایش مدت زمان سفرها می شود.
۶. دیگر شفق قطبی وجود نخواهد داشت
به قول ناسا، فلز مذاب اطراف هسته زمین موجب ایجاد جریان الکتریکی می شود و میدان مغناطیسی زمین را به وجود می آورد. اما اگر زمین مسطح باشد و هسته ی جامدی نداشته باشد دیگر میدان مغناطیسی تولید نمی گردد و بنا بر این شفق های قطبی نیز که ناشی از برخورد ذرات حامله خورشید به اکسیژن و نیتروژن مغناطیس سپهر هستند تشکیل نخواهند شد. البته از میان رفتن شفق های قطبی آخرین موضوعی است که موجب نگرانی می شود برای اینکه با از میان رفتن میدان مغناطیسی زمین، سیاره ی ما دیگر از بادهای خورشیدی در امان نخواهد بود و به قول ناسا زمین با پرتوهای خورشیدی مضر بمباران می شود و تبدیل به سیاره ای بایر مانند مریخ می شود.
۷. آسمان همه جای زمین یک رنگ است
زمین مسطح دو نیمکره نخواهد داشت. بدین سبب شب و روز در همه جای این سیاره یکسان خواهد بود. همین طور آسمان شب برای همه ی افراد یکسان خواهد بود و ستاره های همه ی نقاط زمین ظاهری یکسان خواهند داشت.
با این وجود بر روی زمین مسطح ما قادر به رصد تنها قسمتی از آسمان خواهیم بود و دیگر نمی توانیم از روی زمین آسمان را بصورت ۳۶۰ درجه رصد نماییم و رصد آسمان تنها وابسته به تلسکوپ های فضایی خواهد شد.
۸. هیچ طوفانی وجود نخواهد داشت
سالانه طوفان ها خسارات زیادی به افراد و ساختمان ها وارد می کنند. در سال ۲۰۱۷ طوفان هاروی به تنهایی خسارتی معادل ۱۲۵ میلیارد دلار به ایالات متحده آمریکا زد.
این طوفان های ویران کننده ناشی از اثر کوریولیس زمین هستند و در نیمکره ی شمالی بصورت ساعت گرد و در نیمکره ی جنوبی پادساعت گرد می چرخند. زمین مسطح اثر کوریولیس نخواهد داشت بدین سبب در آن طوفانی رخ نخواهد داد. اثر کوریولیس (Coriolis effect) یک شبه نیرو است که موجب انحراف اجسام درحال حرکت به بیرون از راستای خط راست، از دید یک ناظر درون یک دستگاه مرجع چرخان است. تأثیرات این نیرو را می توان به وضوح در تعیین جهت جریانات جبهه های آب و هوایی سیارات دید.
با همه ی این توصیفات بنظر می رسد زندگی بر روی یک سیاره ی تخت ناممکن باشد.1400/05/03
23:01:33
0.0 / 5
158
تگهای خبر: الكتریكی , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی